KIZIK ; Ciddi, Güçlü , Bilge

NAFİ ÇAĞLAR KIZIKBEYİ

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Kızık Haber

 

 

KIZIK BOYU 1.KURULTAYI  

 

Kızık Boyu 1.Kurultayı ve Mahmatlı Oymağı 3. Kurultayı ;

30 Temmuz 2011 C.tesi günü Nevşehir Avanos MAHMAT Beldesi'nde

yapıldı.Sunumunu Ökkeş GÜN'ün yaptığı etkinliğin açılış konuşmasını

Nafi Çağlar Kızıkbeyi yaptı.

Mahmat belediye başkanı ev sahibi olarak hoş geldin dedikten sonra,

Sırasıyla Anakara Gölbaşı Mahmatlı köyünden gelen Muharrem Kılıç,

Elazığ'dan gelen Mithat Çıbuk,

Gaziantep'ten gelen Mehmet Demir Atmalı,

Bursa'dan gelen Ertuğrul Sünel,

Niğde'den gelen Talip Peker,

Mayseri'den gelen Mustafa Öztürk

birer konuşma yaptılar.

Toplantıya Nevşehir Üniversite Başkanı ( Rektörü) Filiz KILIÇ'ta katıldı

ve  bir konuşma yaptı. Çevre belediye başkanlarınında ve kasabalılarında

katıldığı toplantı verimli geçti.

Kurultay ; Nafi Çağlar KIZIKBEYİ'nin yetkilendirilmesi ve teşekkür

konuşması ile sona erdi.

Nafi Çağlar Kızıkbeyi, sonraki kurultayın 11 Kasım 2011 'de Gaziantep-

Şehitkamil Karayusuflu köyünde yapılacağını duyurdu...

www.nafiztancaglar.com 

www.kizikboyu.com

 Mahmat Beldesi Avanos / NEVŞEHİR- 30 Temmuz 2011 Ct.

.

.

.

KIZIK BOYU 2. KURULTAYI

 

2. Mahmatlı Kurultayı Gaziantep’te Toplandı

Oğuz boylarından olan Mahmatlı Oymağının 2. Kurultayı, 19 Kasım 2010 tarihinde Gaziantep İlimize bağlı Şehit Kamil İlçesi Kara Yusuflu Köyünde yapıldı.

 

Geçen yıl yapılan ilk kurultaya Ankara Gölbaşı Mahmatlı temsilcisi ile Gaziantep’te bulunan ve oymağa bağlı yakın ilçelerden, köylerden temsilcilerin katılmıştı. Bu yıl Urfa(Karakeçili aşireti), Ankara, Kahramanmaraş, Nevşehir Avanos ve Gaziantep’ten temsilcilerin katıldığı kurultayda, Mahmatlı oymağı ve Rişvan aşiretleri üstüne yapılan çalışmalar ele alındı. Katılımcıların yaptığı konuşmaların birlik ve beraberlik ve farklı dilleri konuşuyor olsak ta aynı boydan ve soydan olunduğu ifade edildi.

Organizasyonu gerçekleştiren Nafiz Çağlar Mahmatlı tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından, Araştırmacı Yazar Rişvan aşiretinden Mehmet Demir Atmalı tarafından “Mahmatlı Oymağı Bölgesel Tarihi ve Rişvan Bağlantısı” konulu sunumu ilgiyle izlendi. Ankara Gölbaşı Mahmatlı Oymağından Araştırmacı- Yazar Muharrem Kılıç ise “Mahmatlı Oymağı Genel Tarihi ve Kızık boyu ile Bağlantısı” üzerine bir konuşma yaptı. Kılıç, yaptığı konuşmada “Türk Milletinin zor bir dönemden geçtiğini ve kültür değerlerimize, birbirimize sahip çıkmamız gerektiğini” vurguladı.

Konuk Oğuz boylarının temsilcilerinin yaptığı heyecanlı konuşmaların özünde yapılan toplantıların önemi vurgulandı. Davet edilen Mahmatlı Oymağına bağlı bölgelerin (Balıkesir, Aksaray, Yozgat ve Çorum’da bulunan Mahmatlı oymakları)temsilcilerinin kurultaya gönderdiği selam ve mesaj, bundan sonraki kurultayların daha kalabalık olacağının işaretini verdi.

Nevşehir Avanos Mahmat Belde belediye başkanı Faruk Ceyhan’ın da konuşma yaptığı kurultayda, katılımcılar arasında son konuşmayı Ankara Gölbaşı Mahmatlı Oymağı temsilcilerinden İsmail Kandemir yaptı. Kandemir konuşmasında “Allah’ın insanları nimetler ve sabır üzerinden sınava tabi tuttuğunu, Türk Milletinin tarih boyunca önemli sınavlar verdiğini ve başardığını” söyledi. Bugün de milletimizin birlik beraberlik sınavından geçtiğini, oğuz boyları olarak birbirimize sahip çıkmamız, ülkemize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek için üstümüze düşeni yapmamız gerektiğini, farklı siyasi partilerin mensubu olmaktan değil; kardeş olmamızdan gelen bir bağlılıkla, Türk yurdunun ve milletinin birliğine sahip çıkıp tavır koymamız gerektiğini” vurguladı.

3. Kurultayın Nevşehir Avanos Mahmat Beldesinde, 4. kurultayın da Ankara Gölbaşı’nda yapılmasının kararlaştırıldığı buluşma, Araştırmacı Nafi Çağlar Mahmatlı’nın yaptığı teşekkür konuşması ile sona erdi.

Kurultaya katılan oğuz boylarının temsilcileri arasında yaşanan kaynaşma, Türk Milletinin bu dayanışmaya ne kadar çok ihtiyacı olduğunu ve milli bütünlüğü sağlamanın, bu nitelikte buluşmalar, ziyaretler ve yüzyüze görüşmelerle sağlanabileceğini gösterdi. Kürtçe konuşan Karakeçili ve Rişvan Aşireti temsilcilerinin Türk’çe duruşları, her anlamda mücadele azmi içinde olduklarını gördüğümüz katılımcıların kardeşlik heyecanları kurultaya damgasını vurdu. Birlikte Kur’an-Kerim ve mevliti dinleyen temslcilere şerbet ikram edildi. Yemek esnasında gerçekleştirilen sohbetlerde, Oğuzdan gelen kardeşliğimizin pekiştirilmesi ve boy temsilcilerine ulaşılması, Mahmatlı Oymakları konusunda araştırılmaya devam edilmesi, yakın illerden başlamak üzere kurultaya kadar ziyaret ve görüşmeler yapılması, araştırmaların ve basılan eserlerin kurultay üyelerine ulaştırılması ve ilişkilerimizin canlı tutulması üzerinde duruldu.

Yüce Türk Milleti adına atılan önemli bir adım olan bu kurultayın, tüm oğuz boyları tarafından da gerçekleştirilmesi arzusuyla, Mahmatlı Oymağı 2. Kurultayının birliğimiz ve beraberliğimizin devamına vesile olmasını diliyoruz.

Ankara Gölbaşı Mahmatlı Oymağı Katılımcıları adına;

İsmail Kandemir

KURULTAY RESİMLERİMİZ :

http://picasaweb.google.com/isoca06/MAHMATLIKURULTAYI2# (Resimler: İsmail Kandemir)

http://picasaweb.google.com/isoca06/MAHMATLIKURULTAYI1# (Resimler: Muharrem Kılıç)

StumbleDiggTechnoratiRedditDelicious
Yazı İstatistikleri
Bu Yazıyı Şu Anda 0 kişi okuyor. Bugün 0 kez okunmuş.
Toplam Okunma : 0 Konuyu En Fazla 0 kişi aynı anda okumuş.
En son 2010-11-21 15:09:15 tarihinde okunmuş.

Bu Yazıyı Değerlendirin !
0 puanlar, ortalama: 0 puan, toplam 50 puanlar, ortalama: 0 puan, toplam 50 puanlar, ortalama: 0 puan, toplam 50 puanlar, ortalama: 0 puan, toplam 50 puanlar, ortalama: 0 puan, toplam 5 (Toplam oy sayisi 0, Ortalama: 5 puan üzerinden 0)
Yükleniyor ... Yükleniyor ...
2. Mahmatlı Kurultayı Gaziantep’te Toplandı yazısı için 16 Yorum Yapılmıs
İsmail Kandemir tarafindan Kasım 21st, 2010 tarihinde 16:22 yazilmis.

Resimlere ulaşmak için yazılı olan linki kopyalayıp adres kısmına yapıştırarak ya da alttaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://picasaweb.google.com/isoca06/MAHMATLIKURULTAYI2#

http://picasaweb.google.com/isoca06/MAHMATLIKURULTAYI1#

Kurultayın, Mahmatlı Ailesi ve Türk Milleti için hayırlara ve başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum.

abdulbaki Günışığı tarafindan Kasım 25th, 2010 tarihinde 01:58 yazilmis.

bu çalışmaları yapan bütün arkadaşlara selamlarımı iletip herkesin gözlerinden öpüyorum.Ankaradan, avanostan ve gölbaşından katılan başta muharrem kardeşim dahil herkesten Allah razı olsun.Aziz Türk milletinin geleceğini karartacak olan bölücü fitnenin, yapılacak Türkmen şenlik ve kurultayları ile kesilebileceğine durulabileceğine olan inancım bir kez daha yenilendi.Bundan sonkaki bütün kurultaylarda bulunma sözümü verirken başarılarımızın devamını aziz milletimizin bekası için istiyorum.tevafuk Allahtandır.

Muharrem KILIÇ tarafindan Kasım 25th, 2010 tarihinde 15:20 yazilmis.

MAHMATLI 2. KURULTAYINA

Sözlerime selam ile başlarım,
Merhaba! Sevgili karındaşlarım.
Yesevi’ce kendi nefsim taşlarım,
Oğuz soylarından soyumuz vardır.

Oğuzhan atamdır, dedem Yulduz han,
Amcam Afşar, Beğdili ve de Karkın’dan,
Hepimizin boy babası Kızık han,
Kızık boylarından boyumuz vardır.

Bayındır, Çavuldur, Kınık ve Kayı
Bunlar akrabamız, amuca, dayı.
Hepsinin içinde Mahmatlı Köyü,
Köyleriniz gibi köyümüz vardır.

Bozulus, Bozatlı öz kardaşımız,
Döger, Büğdüz, Salur hep yoldaşımız.
Bayat, Çepni, Kıpçak da haldaşımız,
Yirmi dört boydan da payımız vardır.

Vezirköprü, Sorgun, Kelkit, Çamardı
Ankara’dan Taşköprü’ye uzardı.
Her birinde akraba Mahmatlı vardı,
Milyonları tutan sayımız vardır.

Bu topraklar harman olmuş bizimle,
Anlatmaya çalışırım sazımla,
Yolda uzak, kalpte yakın sizinle,
Bu vatan üzeri sayemiz vardır.

Karayılan, Şehit Kamil bizimdir.
Bu toprağı vatan yapan özümdür.
Hepinizin sözü benim sözümdür.
Bir de Osmanlı’da Kayı’mız vardır.

Birisi Mahmatlı, biri Atmalı
“Güne dek harasız” diye çatmalı (Bugüne kadar neredeydiniz)
Bu sevgi hepimizi kuşatmalı,
Antep de, Maraş da dayımız vardır.

Yollar uzaksa da gönüller yakın,
Bundan sonra uzak kalmayın sakın,
Birfani kardeşiniz burada bakın!
Kiya’da içilmiş çayımız vardır.

Muharrem KILIÇ

Muharrem KILIÇ tarafindan Kasım 27th, 2010 tarihinde 06:48 yazilmis.

Mahmatlı oymağına mensup sevgili kardeşlerim, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu selamım aynı zamanda, Mahmatlı boyunun bağlı olduğu tüm Kızık boyu mensuplarına, Kızık boyunun diğer kardeşleri olan Avşar(Afşar), Beğdili (Badıllı), Karkın boylarının mensuplarına ve bu dört kardeşin ataları olan Yıldız (Ulduz) Han’a dır. Ve de ayrıca, Yıldız Han’ın diğer beş kardeşi olan; Gün Han, Ay Han, Gök Han, Dağ Han ve Deniz Han’adır. Kısacası, Oğuz ataya ve onun altı oğlu ve 24 torununadır.

Gaziantep, Şehit Kamil ilçesi Karayusuflu köyünde yapılan 2. Mahmatlı kurultayına katılan Rişvanlı kardeşlerimizin, Kızık Han’ın dört oğlundan Beğdili’nin torunları olduğunu bilmek, Karakeçililerin Kayı beyin torunları olduğunu bilmek, Anadolu coğrafyasında ikinci dirilişimiz olan 1071 Malazgirt zaferinin nasıl kazanıldığını bilmek demektir. Bu konuda detaylar içeren yazımızdan evvel, konuyla ilgilenen her yaştan kardeşimize 24 Oğuz boyu hakkında bir hatırlatma yapmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

“Boz-Oklar: Dış Oğuzlar da denip, Sağ kolu teşkil ederler.

1. Gün-Alp/Gün-Han: Sembolü şâhin. Oğulları:
a) Kayıg/Kayı-Han: “Sağlam, berk” anlamındadır. Üç kıta ve yedi denize altı yüz yıldan fazla hâkim olan Osmanlı sülâlesi bu boydandır. Kayı Boyundan Ertuğrul Gâzi ve her biri birer müstesnâ şahsiyete sâhip, çoğu dâhî, cihangir, kumandan, şâir ve sanatkâr olan Osmanlı sultanları, Kayı Han neslinin kıymetini göstermeye kâfidir.
b) Bayat: “Devletli, nîmeti bol” anlamındadır. Maraş ve çevresine hâkim olan Dulkadiroğulları, İran’da Kaçarlar, Horasan’da Kara Bayatlar, Maku ve Doğubeyazıt hanları, Kerkük Türkmenlerinin çoğu, bu boydandır. Dede Korkut kitabını 1480’de Hicaz’da yazan Tebrizli Hasan ve meşhûr şâir Fuzûlî bu boydandır.
c) Alka-Bölük/Alka-Evli: “Nereye varsa başarı gösterir” anlamındadır. Türkiye ve Âzerbaycan’daki Alaca, Alacalılar adı taşıyan yerler bu boyun hatırasıdır.
d) Kara-Bölük/Kara-Evli: “Kara otağlı (çadırlı)” anlamındadır. Karalar ve karalı gibi coğrafî yer adları bunlardan kalmadır.

2. Ay-Alp/Ay-Han: Sembolü kartal. Oğulları:
a) Yazgur/Yazır: “Çok ülkeye hâkim” anlamındadır. Ab-Yabgu devrindeki Yenibent Yabguları, Batı Türkistan’daki Cend Emirleri, Kara-Daş denilen Horasan Yazırları, Ahıska’dan aşağı Kür boyundaki Azgur-Et (Azgur Yurdu) Kalesi, Kürmanç Kürtlerinin Azan Boyu, Toroslardaki Gündüzoğulları Hanedanı bu boydandır.
b) Tokar/Töker/Döğer: “Dürüp toplar” anlamındadır. Yenikentli Vezir Ayıdur, Harput-Diyarbakır-Mardin hâkimleri, Artuklular, Sincar-Siverek, Suruç arasında hâkim eski Caber Beyleri, Memluklar devrinde Halep Döğeriyle Hama Döğerleri, bugünkü Mardin-Urfa arasında yirmi dört oymaklı Kürt Döğerleri, Hazar Denizi doğusundaki Saka Boyu Takharlar; Şavşat’taki Ören kale, To-Kharis ve Malatya’nın Tokharis bucağı, Dağıstan’daki Digor ve Kars ve Arpaçay sağındaki Digor kazası bu boydan hatıradır.
c) Totırka/Dodurga/Dödürge: “Ülke almak ve hanlık yapmak” anlamındadır. Sivas doğusundaki Tödürgeler bu boydandır.
d) Yaparlı: “Misk kokulu” anlamındadır. Zaza Çarekliler ve misk ticareti yapan Yaparı Oymağı bu boydandır. Yaparı Oymağının Akkoyunlu ve Giraylı camilerinin mihrap duvar harcına bu güzel ıtriyattan kattıklarından hâlâ hoş kokmaktadır. Diyarbakır ve Kırım’da hatıraları vardır.

3. Yıldız-Alp/Yıldız Han: Sembolü tavşancıl. Oğulları:
a) Avşar/Afşar: “Çevik ve vahşî hayvan avına hevesli” anlamındadır. Hazistan Beyleri, Konya’daki Karamanoğulları, İran’daki Avşarlı Nâdir Şah ve hanedanı, Ürmiye ve Horasan Afşarları bu boydandır.
b) Kızık: “Yasakta pek ciddi ve kuvvetli” anlamındadır. Gaziantep, Halep ve Ankara çevresindeki Kızıklar, Doğu Gürcistan’da ve Şirvan batısındaki ovaya Kızık adını verenler bu boydandır.
c) Beğdili: “Ulular gibi aziz” anlamındadır. Harezmşahlar, Bozok/Yozgat-Raka/Halep çevresindeki Beğdililer, Kürmanç Badılları bu boydandır.
d) Karkın/Kargın: “Taşkın ve doyurucu” anlamındadır. Akkoyunlu-Dulkadiroğlu ve Halep-Hatay bölgesindeki Kargunlar, Doğu Anadolu ve Âzerbaycan’daki ilkbaharda eriyen karların suları ile kopan sel ve su kabarmasına da Kargın/Korkhun denilmesi bu boyun adındandır.

Üç-Oklar: İç Oğuzlar da denilip, sol kolu teşkil ederler.
1. Gök-Alp/Gök Han: Sembolü sungur. Oğulları:
a) Bayundur/Bayındır: “Her zaman nîmetle dolu yer” anlamındadır. Akkoyunlular sülâlesi, İzmir’den Âzerbaycan’daki Gence’ye kadar Bayındır adlı yerler bu boydan gelir.
b) Beçene/Beçenek/Peçenek: “İyi çalışkan, gayretli” anlamındadır. Karadeniz kuzeyi ile Balkan Yarımadasına göçen ve 1071 Malazgirt ile 1176 Miryokefalon Meydan Muhârebelerinde Bizanslılardan ayrılarak Selçuklular safına geçen Peçenekler, Dicle Kürmançlarının iki ana kolundan güneydeki Beçene Kolu, Ankara-Çukurova Halep bölgelerindeki Türkmen oymaklarından Peçenekler bu boydandır.
c) Çavuldur/Çavındır: “Ünlü, şerefli, cavlı” anlamındadır. Türkmenistan’da Mangışlak Çavuldurları, Çorum çevresindeki Çavuldur ve Anadolu’daki Çavdar Türkmen oymakları, Erzurum ve çevresindeki Çoğundur adlı köyler bu boyun adından gelmektedir.
d) Çepni: “Düşmanı nerede görse savaşıp hemen çarpan, vuran ve hızlı savaşan” anlamındadır. Rize-Sinop arasındaki çok usta demirci Çepniler ve Çebiler, Kırşehir, Manisa-Balıkesir çevresindeki ve Kars ile Van bölgelerinde Türkmen Oymağı Çepniler bulunmaktadır.

2. Dağ-Alp/Dağ Han: Sembolü uçkuş. Oğulları:
a) Salgur/Salur: “Vardığı yerde kılıç ve çomağı ile iş görür” anlamındadır. Kars ve Erzurum hâkimi Salur Kazan Han Sülâlesi, Sivas-Kayseri hükümdarı âlim ve şair Kadı Burhâneddin Ahmed ve Devleti, Fars Atabegleri, Salgurlular, Horasan’daki Teke-Yomurt ve Sarık adlı Türkmenlerin çoğu bu boydandır.
b) Eymür/Imır/İmir: “Pek iyi ve zengin” anlamındadır. Akkoyunlu, Dulkadirli ve Halep Türkmenleri içindeki Eymürlü/İmirlü oymakları, Çıldır ve Tiflis’teki iyi halıcı ve keçeci Terekeme Oymağı bu boydandır.
c) Ala-Yontlup/Ala-Yundlu: “Alaca atlı, hayvanları iyi” anlamındadır. Yonca kelimesi bu boyun hatırasıdır.
d) Yüregir/Üregir: “Daima iyi iş ve düzen kurucu” anlamındadır. Orta Toros ve Çukurova Üç-Oklu Türkmenlerinin çoğu, Adana’daki Ramazanoğulları bu boydandır.

3. Deniz Alp/Deniz Han: Sembolü çakır. Oğulları:
a) Iğdır/Yiğdir/İğdir: “Yiğitlik, büyüklük” anlamındadır. İçel’in Bozdoğanlı Oymağı, Anadolu’da yüzlerce yer adı bırakan İğdirler, İran’da büyük Kaşkay-Eli içindeki İğdirler ve Iğdır adı, bu boyun hâtırasıdır.
b) Beğduz/Bügdüz/Böğdüz: “Herkese tevâzu gösterir ve hizmet eder anlamındadır. Dicle Kürtleri ilbeği olup, Hazret-i Peygamber’e elçi giden (622-623 yılları arasında Medîne’ye varan), Bogduz-Aman Hanedanı temsilcisi ve Kürmanç’ın iki ana kolundan Bokhlular/Botanlar, Yenikent-Yabgularından onuncu yüzyıldaki Şahmelik’in Atabegi Kuzulu, Halep Türkmenlerinden Büğdüzler bu boydandır.
c) Yıva/Iva: “Derecesi hepsinden üstün” anlamındadır. Büyük Selçuklu Sultanı Melikşâh (1072-1092) devrinde Suriye ve Filistin’i feth eden Atsız Beğ, 12. yüzyılda Hemedân batısında Cebel bölgesi hâkimleri Berçemeoğulları, Haçlıları Halep çevresinde yenen Yaruk Beg, Güney-Âzerbaycan’daki Kaçarlu-Yıva Oymağı bu boydandır. Ankara’da çok makbul yuva kavunu bu boyun yerleştiği ve adları ile anılan köylerde yetişir.
d) Kınık: “Her yerde aziz, muhterem” anlamındadır. Büyük ve Anadolu Selçuklu devletleri, Orta Toroslardaki Üçoklu Türkmenler, Halep-Ankara ve Aydın’daki Kınık Oymakları bu boydandır.
Oğuzlarla ilgili diğer bilgiler: Oğuzlar, Oğuz Boyu Bugün; Türkiye, Balkanlar, Azerbaycan, İran, Irak ve Türkmenistan’da yaşayan Türklerin ataları olan büyük bir Türk boyu. Oğuzlara, Türkmenler de denir.
Oğuz kelimesinin türeyişiyle ilgili çeşitli fikirler ileri sürülmüştür. Kelimenin boy, kabile mânâsına gelen “Ok” ve çokluk eki olan “z”nin birleşmesinden “Ok-uz” (oklar, koylar) anlamında olduğu ileri sürüldüğü gibi, oyrat (haşarı, yaramaz) kelimesinin eş anlamlısı olduğunu iddiâ edenler de vardır. Ancak kelime, Anadolu ağızlarında “halim selim, ağırbaşlı” mânâlarına da kullanılmaktadır. Arap kaynaklarında ise “guz” veya “uz” şeklinde geçmektedir.
İlk zamanlar Üçok ve Bozok adlarıyla iki ana kola ayrılmış olan Oğuzlar, daha sonraki devirlerde, Dokuz Oğuz, Altı Oğuz, Üç Oğuz adlarında boylara da ayrıldılar. Oğuzlar, yirmi dört boydan meydana gelmişti. Bunlardan on ikisi Bozok, on ikisi Üçok koluna bağlıydı. Tarihçiler, hazırladıkları cetvellerde Oğuz boylarının adlarını, sembollerini ve ongunlarını (armalarını) göstermişlerdir. Buna göre, Bozoklar; Kayı, Bayat, Alka Evli, Kara Evli, Yazır, Dodurga, Döğer, Yaparlu, Afşar, Begdili, Kızık, Kargın; Üçoklar ise; Bayındır, Peçenek, Çavuldur, Çepnî, Salur, Eymur, Ala Yundlu, Yüreğir, İğdir, Büğdüz, Yıva, Kınık boylarına ayrılmışlardı. Bugün Türkiye’de yirmi dört Oğuz boyuna ait işaret ve yer adlarına çok rastlanmaktadır.
Oğuz adına ilk defa Yenisey Kitabelerinde rastlanmaktadır. Barlık Irmağı yöresinde bulunan bu kitabelerde; “Altı Oğuz budunda” sözü yer almaktadır. Öz Yiğen Alp Turan adlı bir beye ait olan bu kitabelerin yazıldığı devirde, Oğuzlar, Göktürkler’in hakimiyeti altında altı boy hâlinde Barlık Irmağı kıyılarında yaşamakta idiler.”
http://www.bilgicik.com/yazi/24-oguz-turk-boyu/

Yukarıdaki açıklamaları okuyan her kardeşimiz, Anadolu Türk vatanının her karışının, Oğuz boyları tarafından nasıl ilmek ilmek işlendiğini görecektir. Bizi birbirimize yabancı kılmaya, birbirimizden uzaklaştırmaya, birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya, anavatanımızı bir mozaikler diyarı gibi lanse etmeye çalışanların, ne kadar büyük bir bilgisizlik ve hatta gaflet içinde olduklarını görecektir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları olarak, “İnsan”a gerekli önemi ve değeri verir, “Yaratılımşı, yaratandan dolayı hoş görürüz.” Bu vatan coğrafyasında binlerce yıldan beri hiç bir zaman ırkçılık yapmadık, şimdi de ırkçılığa en çok karşı çıkanlar bizleriz. Ancak günümüzde bizim bu özelliklere sahip olmamız yetmiyor. Vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği, dış güçler ve onların oyunlarına alet olanlar tarafından bozulmaya çalışılıyor. Bizim tavrımız ise tıpkı atalarımızın tavrı gibidir:

“Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır” Hz. Muhammed.
“Birlikten kuvvet doğar” Oğuz Han
“Bir olalım, iri olalım, diri olalım” Hacı Bektaş-ı Veli

“Elif okuduk ötürü,
Pazar eyledik götürü,
Yaratılmışı hoş gördük,
Yaratandan ötürü.” Yunus Emre

Sevgili kardeşlerim, vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birliği, dilimiz ve bayrağımızın tekliği uğrunda ne kadar emek versek azdır. Bu nedenle, Oğuz boyları konusunda yapılan araştırmaları okuyalım, çevremize ve çocuklarımıza okutalım ve her nerede olursa olsun, bu tür toplantılara katılıp güç verelim. Bu yaptığımızın, Türk milletinin bir vicdan borcu olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla.
Muharrem KILIÇ

Muharrem KILIÇ tarafindan Kasım 28th, 2010 tarihinde 11:19 yazilmis.

Sayın Abdulbaki Günışığı beğin, kendisinin de bizzat katılmış olduğu Mahmatlı Türkmenleri 2. Kurultayı ve 1. Güz Şöleni ile ilgili olarak, 11nisan.com adresinde yayınlanan yorumu ektedir.
Saygılarımızla.
Muharrem KILIÇ

MAHMATLI, RIŞVANLI, ATMALI VE KIZIK TÜRKMENLERİ 1.GÜZ ŞÖLENİ
Abdulbaki GÜNIŞIĞI
abdulbaki_gunisigi@mynet.com
25-11-2010

Sayın ve değerli kardeşim Nafi Çağlar Mahmatlı kardeşimin Atamız ve dedemiz Ertuğrul gazinin anma törenlerinde söğütte yaptığı davet üzerine ben Kahramanmaraştan ve Urfa dan Suruç ilçesinden kıymetli büyüğüm değerli Türkmen kocası sayın Cindi yıldız ve çok değerli kardeşi sayın Abdulkadir Yıldız ve gene çok değerli muhtarım ve ağabeğim sayın Müslüm Yüksel ve kıymetli torunları Mehmet yıldız ve diğer karakeçili beğleri ve Gaziantep Kargamış ilçesinde mukim karakeçili beğlerinden sayın Mehmet uzunarslan ve amcaları yegenleri ve tarihçi sayın sait uzunarslan beğ ile Gaziantep in Yavuzeli ilçesi kavşağında buluştuk. Oradan üç araç ile şölenin yapılacağı Hacı Ömerli oymağının köyü olan Kara Yusuflu köyüne doğru yola çıktık.Yol boyunca uğradığımız bütün köyler rışvanlıya tabi Türkmen köyleri idi.değerli büyüğüm Mahmut Rışvanoğlu abiyi bu arada anmadan olmaz.Güneydoğudan Ankaraya kadar rışvanlıya tabi olmayan bir Türkmen boyu yok gibi.Rışvanlı aşireti ve kendisine tabi Türkmen aşiretleri bozulus Türkmenlerine dahil Türk boylarıdır.Köye vardığımız zaman yigit Türkmen gençleri tarafından karşılanıp çay ikram edildi.Sayın nafi beğ gençleri bu konularda güzel yetiştirmiş.Zaten Türkmenin mayasında vardır misafir ağırlamak.Ankaradan, gölbaşından,Avanostan ve oraya bağlı Mahmatlı beldesinden gelen misafirlerinde ulaşması ile kurultay resmi töreni başladı.sayın nafi beğin açılış konuşmasının ardından istiklal marşımızı içten ve gür bir sesle okuduktan sonra günün önemi ve mahmatlı oymağının Atmalı ve Rışvanlı ve Kızıklı Türkmenleri ile ilgisi ve akrabalığı üzerine sayın araştırmaca yazar Mehmet demir Atmalı kardeşim bir güzel çalışma yapmış onu bizlerle paylaştı.Yüzünde Türkmenlere mahsus bir mertlik olan sayın Atmalı kardeşimi tebrik ediyor ve çalışmalarına ara vermeden devam etmesini bekliyorum.Osmanlının değer verdiği kadar var, rışvanlı hakikaten çok değerli insanlar yetiştirmiş.Daha sonra kürsüye gelen araştırmacı yazar ve şair sayın Muharrem kılıç beğ çok güzel bir araştırma konusunu orada anlattılar.Memleketin birlik ve beraberliği için bu toplantıların önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Lütfettiler bendenizde birkaç laf ettim.Ben daima mensubu olduğum urfamın ve urfamın çok kıymetli Türkmenleri adına söz aldım.Her yerde bu sorumluluğum içinde laflar ettim.Karakeçili Türkmenleri ve kıymetli beğleri daima onların sözcülüğünü yapma şerefini bu toplantılarda bana verdikleri için onlara minnettarım.Cindi ağabeğin bu desteğini hiç ödeşemem.Daha sonra Cuma namazı için camide toplanıp namazımızı eda ettik.Ardından okunan mevlit ve atalarımızın ruhlarına okunan dualarla tekrar derneğin toplantı yapılan yerine geri geldik.Köyün en güzel yerinde yapılan dernek binası daha yapılma aşamasında olmasına rağmen cok güzeldi.Devletimizin saçma sapan projeler için milyarlarını harcatan dernek ve kurumların bu çalışmalar için bir kuruş ayırmamasına çok içerledim.Memleketi bölmek için bütün gücü ile çalışan bölücü fitnenin bitmez tükenmez para desteğine karşı kendi devletimizde Türkmen dermeklerine ve toplantılarına özelikle doğu ve güneydoğuda açılan Türkmen derneklerine yardım etse bölücü fitnenin önü kan dökülmeden alınır.Çünkü bu toplantılarda Kürtçe , zazaca ve Arapça konuşan Türkmen boyları bir araya gelip akrabalıkları ve kardeşliklerini pekiştiriyor ve aralarındaki bağları tekrar ihdas ediyorlar.Yüzyılların ihmali ile unutulan akrabalık ve töreler tekrar canlandırılıp milletimizin birlik ve beraberliği pekiştiriliyor.Toplantıda söz alan gençler ve büyükler bu üç aşiretin bir olduğunu ve akraba olduklarını yaptıkları konuşmalarda ve araştırmalarla ortaya koydular.Daha sonra yenilen şölen yemeği ile ayrılık vaktı geldi.Avanosta mahmatlı beldesi belediye başkanı kardeşim bir dahaki sefere hepimize kırgız kalpağı üzerine mahmatlı oymağının damgası bulunan kalpaklar hediye edeceği sözünü vererek üçüncü kurultayın kendi beldelerinde olmasını istedi.Urfadan ve gaziantepten gelen arkadaşlarım ve büyüklerim ile sayın Nafi çağlar Mahmatlı kardaşımdan izin istedik ve geldiğimiz yollardan memleketimize döndük.Allahtan aziz Türk milletinin birlik ve beraberliği için çalışanlara yardım etmesini niyaz ediyorum.Tevafuk Allahtandır. 25/11/2010 A.Baki GÜNIŞIĞI

http://11nisan.com/default.asp?zmt=makale&id=59

Nafiz Çağlar MAHMATLI tarafindan Kasım 28th, 2010 tarihinde 11:56 yazilmis.

Kaleminize, gönlünüze ve elinize sağlık hepinizin;
Abdulbaki GÜNIŞIĞI
Muharrem KILIÇ
İsmail KANDEMİR

Nafiz Çağlar Mahmatlı
Gaziantep Mahmatlı Hacıömerli Oymağı
Eğitim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği
Genel Başkanı

Muharrem KILIÇ tarafindan Kasım 28th, 2010 tarihinde 12:12 yazilmis.

KARAGEDİKLİLER, RİŞVAN TÜRKMENDİR

Sevgili Mahmatlı Türkmenleri,
Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Gaziantep’te yapılan Mahmatlı 2. Türkmenleri Kurultayı ve 1. Güz şöleni toplantısındaki coşku unutulacak gibi değildi. Orada Türkçe, Kumançca ve Arapça konuşan Türkmenler bir araya geldiler. Hepsinde de aynı şuur ve heyecan vardı. Özellikle Karakeçililer ve Rişvanlılar çok duygulu konuşmalar yaptılar. Birlik ve beraberlikten yana olan tavırlarını net olarak sergilediler. “Nasıl, nerede yaşarsak yaşayalım, nasıl konuşursak konuşalım, biz Türküz, biz birer Oğuz boyuyuz” diyerek, yiğitçe tavır sergilediler.

Onların bu samimi ve içten tavırlarını, ülkemize ve milletimize kurulan tuzaklar karşısında duydukları üzüntüyü görüp de unutmak mümkün değil.

Ankara Gölbaşı Mahmatlı Mahallesinden kalkıp oraya gittiğimizde özellikle Rişvanlı kardeşlerimizin bu içtenlikleri aklımıza Gölbaşındaki Rişvanlı kardeşlerimizi getirdi. Onlar Gölbaşı ilçesine bağlı Karagedik beldesinde yaşayan ve çoğunu yakından tanıyıp konuştuğumuz vatandaşlarımız. Karagedikten başlayarak, Haymanaya kadar 17 ayrı köy ve beldede Rişvan Türkmenleri yaşamaktadır. Gaziantep toplantısında Rişvanlı kardeşlerimizin şuurunu görünce, Ankara – Gölbaşı Rişvanlarından uzak kaldığımız ve bugüne kadar onlarla ilgilenmediğimiz için suçluluk hissettim. Gölbaşının Mahmatlı Mahallesi Türkmenleri yaklaşık 500 yıldır orada yaşamaktadırlar. En az 150-200 yıldır da Karagedikli Rişvanlı kardeşlerimizle içli dışlıdırlar. Ancak, bu iki boyun, Yıldız Han’ın Oğulları Beğdili ve Kızık beylerden geldiği, dolaysıyla amcaoğlu oldukları konusu belki de hiç gündeme gelmedi. Bu eksiklik, biz araştırmacılarındır diye düşünüyorum.

Yaklaşık bir asır önce, seyyah Kantemiroğlu Karagedik Rişvanlıları hakkında önemli tespitler yapmıştır. Ancak bu tespitler üzerinde çalışan kimse olmamıştır.

Atatürk’ün Anadolu’da kurtuluş mücadelesini başlattığı yıllarda, Gölbaşından Ankara’ya giden yol üzerindeki Kepekli yokuşunda, Mustafa Kemal’le karşılaşan Karagedikli Rişvan beği Mustafa beğ Atatürk’ün mücadelesinin önemini ve gereğini kavramış ve ona sınırsız destek vermiştir. Atatürk bu desteği ve Polatlı’nın Türkobası köyünden Türkoğlu Ali’nin kendisine verdiği desteği hiç bir zaman unutmamış ve bu vatansever beğlerin güçlenmeleri için elinden geleni yapmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Türkiye’ye ithal edilen üç traktörden biri Atatürk Orman Çiftliğine, biri Polatlı Türkobası köyünden Türkoğlu Ali’ye, biri de Karagedik köyünden Rişvan beği Mustafa beğe verilmiştir. Bu konuya ilişkin detaylara araştırmacıların yazılarından ulaşılabilir.

Burada anlatmak istediğimiz, bu topraklarda yaşayan insanların binlerce yıllık akrabalık bağlarıyla birbirlerine bağlı olduklarını göstermektir.

Edebiyatımızda bu kardeşliğin belgeleri olarak yer olan binlerce hikaye, türkü, şiir ve ağıt vardır. Yeterki onları görmek isteyelim. Bu anlamda bugün burada “Rişvanoğlu” mahlaslı bir Türkmen ozanının şiirine yer veriyorum. Bu şiirde, birlik ve beraberlik vurgulaması, Osmanlı döneminde yapılan yanlış uygulamalara sitem vardır. Ancak hiç bir şekilde bir yabancılaşma, ayrışma istek ve arzusu görülmemektedir. Osmanlı imparatorluğu döneminde, kaynatılan fitne kazanları sonucunda Rişvanlılar, Karakeçililer ve daha başka Türkmen boyları, o dönemde Osmanlı toprağı olan Suriye’deki Rakka çölüne sürgün edilmişlerdir. Defalarca kıyıma uğramışlardır. Bütün bunlara rağmen, Karakeçili Türkmenleri de, Rişvanlı Türkmenleri de birlik ve beraberlikten kopmamışlar, her ortamda ve fırsatta Türklüklerini, Türkmenliklerini vurgulamışlardır. İşte aşağıdaki şiir bunun bir örneğidir. Sizleri bu duygulu şiirle başbaşa bırakırken, şu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliğe katkıda bulunmanız için çağrıda bulunuyorum. Çünkü, dış ve iç odakların kurdukları kahpe tuzaklardan, ancak birlik ve beraberlik içinde olursak kurtulabiliriz. Aksini düşünmek bile istemiyoruz. Sözlerimize şanlı ecdadımız ve peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’in şu Hadis-i Şerifi ile son veriyorum. “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.” Allah’a emanet olun.
Muharrem KILIÇ

BİZE İRİŞVANLI DERLER
*

İrişvanız şanımız var
Has Türkmenden kanımız var
Hanlar hanı Hanımız var
Bize İrişvanlı derler.

Gezeriz Urum’u, Şam’ı
Han olmuş adamın hamı
Irakka ceridin damı
Bize İrişvanlı derler.

Dört bucakta izimiz var
Hakk’a dönük yüzümüz var
Yürecikte sızımız var
Bize İrişvanlı derler.

Bir olsa da iki cihan
Dönmeyiz biz yolumuzdan
Bize kızarsa kızsın Han
Bize İrişvanlı derler.

Soyum Türkmen, atam Oğuz
Fitne, fesatta biz yoğuz
Sandığınızdan da çoğuz
Bize İrişvanlı derler.

Ay şaşırır, gün şaşırır
İte uyar, Han şaşırır
Ceride dağlar aşırır
Bize İrişvanlı derler.

Bahar gelir koyun, kuzu
Biz buluruz suyumuzu
Kötülemen soyumuzu
Bize İrişvanlı derler .

Afşar, Beğdili gardaşım
Bozulus gözümde yaşım
Fitneyle benim savaşım
Bize İrişvanlı derler.

Irasalar elimizden
Sustursalar dilimizden
Dönmeziz biz yolumuzdan
Bize İrişvanlı derler.

İrişvanız kolumuz çook
Gidilecek yolumuz çook
Han zalımsa, Bolu’muz çook
Bize İrişvanlı derler.

Yaylağa çıktık kovdular
Kışlağa indik dövdüler
Adımız asi koydular
Bize İrişvanlı derler.

İrişvanoğluyum özden
Aman dilemeyiz sizden
Siz korunun fitnenizden,
Bize İrişvanlı derler.

* Rişvanoğlu mahlaslı Türkmen ozanı tarafından, Rişvan Türkmenlerinin, Suriye’deki Rakka çölüne sürgün edilişleri anısına yazılmış, her şeye rağmen birlik ve beraberliği vurgulayan bir şiir. 

abdulbaki günışığı tarafindan Kasım 29th, 2010 tarihinde 08:15 yazilmis.

önce herkese selamlarımı iletiyorum.Sonra İsmail kandemir kardeşimden özür diliyorum.İsmini hatırlayamadığım için yazımda bahsedemedim beni afvetmesini istiyorum.Beğdillinin sürgününde de böyle güzel şiirler yazılmış.Kendisine vuran kendi kardaşı olunca Türkmene ağcak ağıt yakmak kalmış.Kol kırılır yen içinde, kan akar gömlek içinde,düşmana yağıya söz düşermez,Küser gider gene inkar etmez aslını.Asıl azmaz derler.bir dahaki toplantımızda görüşmek dileği ile.Allaha emanet olun.Yeni şiirler bekliyoruz Muharrem beğimden.

İsmail Kandemir tarafindan Kasım 29th, 2010 tarihinde 13:17 yazilmis.

Merhaba Abdulbaki Begim,
Biz koca bir aileyiz. Aramızda kusur olmaz ki özür olsun. Ben kendimi de unutturmam, endişeniz olmasın.
Allaha emanet ediyorum…
Kardeşiniz İsmail Kandemir

Nafiz Çağlar MAHMATLI tarafindan Kasım 30th, 2010 tarihinde 14:41 yazilmis.

Sayın Abdulbaki Beg;
Ben İsmail Kandemir kardeşime katılıyor ve o’nun kendisini de unutturmmaycağını biliyorum…Buradan ben,
hepinize çok teşekkür ettiğimi bir kez daha tekrar
ediyor, sevgi va saygılarımı sunuyorum…

Nafiz Çağlar MAHMATLI
Gaziantep Mahmatlı Hacıömerli Oymağı
Eğitim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği
Genel Başkanı

abdulbaki Günışığı tarafindan Aralık 2nd, 2010 tarihinde 08:28 yazilmis.

Ezeceğiz moskofu yunanı
Kuracağız toy düğünle Turanı
Bayraklar al al dalgalanacak
Bozkurt bize sancak olacak…

Yıl l976 Adana iktisadi ticari ilimler Akd.si işletme fakültesi ve mühendisliğin duvarlarına yazılan ve davamızı en kısa şekilde anlatan bir şiirimdir.

Kimseye bir düşmanlığımız ve kinimiz yok. Fakat ayakta uyumayada hiç niyetimiz yok.Yaşadığımız sürece, içinden çıktığımız aziz Türk milletinin mehfaatları yolunda çalışmağa gayret edeceğiz.

Herkese selamlarımla.

Nafiz Çağlar MAHMATLI tarafindan Aralık 4th, 2010 tarihinde 15:15 yazilmis.

KIRMIZI BAYRAK SİYAH SANCAK

Son kurultayın adı “Turan” olacak…
Başımızın üstünde Kur’an olacak…
Tarihin sahibi bu Türkler, yeniden,
Şu yeryüzünde; nizamı kuran olacak…

Türklük’ündür; ay ve yıldızlı al bayrak,
İslamlığındır; o yeşil-siyah sancak.
İkisinde cihana hakim kılacak,
Turan soylu Türkler olabilir ancak…

4 Ocak 2010 – K.Sinan/Bahçelievler/İst.

Batur Nafiz TANÇAĞLAR
” Nafiz Çağlar Budunlu “

Fehmi KANDEMİR tarafindan Aralık 6th, 2010 tarihinde 06:13 yazilmis.

Kurultayın tüm Türk Milletine hayırlı uğurlu olmasını dilerim. İnşallah bundan sonraki kurultaya katılmayı çok arzu etmekteyim.Karınca misali bir katkımız olursa bahtiyar oluruz. Memleketimizin içinde bulunduğu şu sıkıntılı günlerde gerçekten birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.Başarılar dileğiyle Allaha emanet olunuz. Allah emeklerinizi zaay etmesin. Saygılarımla

Nafi Çağlar MAHMATLI tarafindan Aralık 7th, 2010 tarihinde 03:27 yazilmis.

Sayın Fehmi KANDEMİR ;

İlginiz ve duyarlılığınız için çok sağ olunuz…
Ülkemin ve milletimin içinde bulunduğu şu şartlarda; devletim ve milletim için boş durmamayı ve çaba harcamayı kendisine görev sayanlardanım…İnşallah
bir işe yarıyorumdur…Saygılar…

“KIRMIZI BAYRAK SİYAH SANCAK” adlı şiirim hakkındaki
yorumunuzu öğrenmek isterim…

Ayrıca ; 2011 Kasım ayında Gaziantep Mahmatlı diğer adıyla Karayusuflu köyünde yapılacak olan “MAHMATLI
3.KURULTAYI” öncesi 10 Nisan 2011′de Nevşehir-Avanos
Mahmat kasabasında yapılacak olan “Mahmatlı Tanışma
Toplantısı”na bekleriz…Saygılar…

Nafiz Çağlar MAHMATLI
Gaziantep Mahmatlı Hacıömerli Oymağı
Eğitim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği
Genel Başkanı

nurikılıç tarafindan Aralık 14th, 2010 tarihinde 14:12 yazilmis.

kurultayın türk milletine ve mahmatlı adıyla bu güne kadar kurulan tüm yerleşim yerlerinde yaşayan kardeşlerimize hayırlı olmasını dilerim inşallah bundan sonraki kurultayda bizim köyümüzde olacak ve daha yakından tanışacağız bu konuda emeği geçen tüm kardeşlerimize canı gönülden teşekkürü bir borç bilir bunda sonraki çalışmalarda elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu belirtir cümlenizi allaha emanet ederim .nuri kılıç gölbaşı mahmatlı.

Nafiz Çağlar MAHMATLI tarafindan Aralık 16th, 2010 tarihinde 01:35 yazilmis.

Sayın Nuri KILIÇ ;

Önecikle duyarlılığınızı görünce çok sevindim…
Kasım 2011′de Gaziantep’te yapılacak “MAHMATLI 3. KURULTAYI” na şimdiden sizleri de beklediğimizi hemen
belirtmek isterim…Ben Gölbaşı Mahmatlı köyünde ilk
Muharrem KILIÇ beyi, sonra İsmail KANDEMİR beyi ve bir
arkadaşımız tanıdım…Onlar inş. her yıl gelecekler…
Bu arada ; çeşitli yerlerde ara ” TANIŞMA TOPLANTILARI”
YAPILACAKTIR. Kısmet olursa 2012 ara tanışma toplantısı
da sizin köyde olacaktır inş. Büyük ihtimal ilkbahar,
Nisan-Mayır aylarında olur. İşte o zaman sizler köyün
bu toplantıya ev sahipilğini iyi değerlendirebilirsiniz…Saygılar …

Nafiz Çağlar MAHMATLI
Gaziantep Mahmatlı Hacıömerli Oymağı
Eğitim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği
Kurucu Genel Başkanı

.

.

.

TÜRKİYE KIZIK BOYU 

3. KURULTAYI

 Mahmatlı Derneği 5. Kurultayı

Kızık Boyu 3. Kurultayı

Yörük Türkmen Dernekleri 1. Kurultayı

 

 Sayın ……………………………………………………………………………

Türkiye Mahmatlı Oymak ve Obaları 5. Kurultayı’nın genişletilmiş hali

olarak, bir araya gelip, daha da verimli çalışmalar yapmak amacıyla

Soy-Boy Dernekleriyle yapacağımız

KÜLTÜR DERNEKLERİ  1. KURULTAYI”na

katılımınızı bekliyor sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz…

 

Nafi Çağlar MAHMATLI

Gaziantep Mahmatlı Hacıömerli Oymağı

 Eğitim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği

Kurucu Genel Başkanı

 

 Yer                                                  ;   

Elbeyliler Dernek Binası  ( Ülgen Konukoğlu Lisesi Yanı )

Deniz Mah. 50.Sokak Nu. 1                                                    

Şahinbey / GAZİANTEP

 Tarih-Saat  ; 28 Ekim 2012 Pazar 11.00

 

GÜNDEM ;

 10:00 ; Toplanma ve Serbest Sohbet

10:50 ;  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

11.00 ;  Açılış Konuşması ( Nafi Çağlar Mahmatlı )

11:15 :  Devlet Görevlilerinin Konuşmaları

11:30 ; Türkler’e Akraba Milletler ( Ahmet Arslan )

11:45 ; Oğuz Türkleri’nde Tamgalar ( Mithat Çibuk )

12:00 ;  Mahmatlı Oymağı Tarihi ( Muharrem Kılıç)

12:20 ;  İl Dışından Gelen Dernek Başkanlarının Konuşmaları

13:50 ;  İl İçinden Gelen Dernek Başkanlarının Konuşmaları

11:10 ;  Şair Orhan Karabacak

14:20 ;  Aşık Feymani

14:40;  Kapanış

 

 

Ev sahibi dernek ;

Gaziantep Mahmatlı Hacı Ömerli Oymağı

Eğitim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği'dir...

Emeği geçen dernek genel başkan yardımcıları ;

Mahmut ÖZAY, Bilal GEÇER, İbrahim ÖZALKAN ,

Yönetim kurulu üyeleri ,

Ziya TAN, Metin TAN, Aşkın Nafi FİLİKER,

Nafi ÇAĞLAR , Nafi Reşit ZİREK, Ersin ÖZALKAN,

Üyelerimiz,

Mehmet ÖZALKAN, Ahmat ÖZALKAN, Hasan ÖZALKAN,

Murat ÖZAY,  Mehmet ÇAĞLAR, Mehmet ÖZKILIÇ,

Reşit TAN  ve Onur ÇAĞLAR'a teşekkür ederim...

Yardımcı olan ;

Gaziantep Elbeyliler Derneği ve Başkanı Faik Akyılmaz'a,

Gaziantep Kuvva-i Mücahitler Derneği ve

                    2.Başkanı Mehmet Demir Atmalı'ya

Gaziantep Karakoyunlular derneği ve Başkanı Yakup Özbay'a

Gaziantep Rışvanlar Derneği ve Başkanı Ali Avcı'ya,

Mahmatlı Hacı Ömerli Oymağı

Eğitim Kültür Dayanışma ve Araştırma Derneği olarak

teşekkür ediyoruz...

 

GAZİANTEP - Şahinbey İlçesi ; Dünya Gençleri Dostluk ve Dayanışma Derneği ; 27 Ekim 2012 Ct. 09:00

 .

.

 GAZİANTEP - Şahinbey İlçesi ; Dünya Gençleri Dostluk ve Dayanışma Derneği ; 27 Ekim 2012 Ct. 09:00

 .

.

DSC07108

.

.

.


BOLU

KIZIK BOYU 1 kitabının yazarı
Nafi Çağlar Kızıkbeyi ;
30 Haziran 2013 Pazar günü
Bolu Seben'de yapılan
KIZIK YAYLA BAYRAMI'na katılmıştır.
BURSA

KIZIK BOYU 1 kitabının yazarı
Nafi Çağlar Kızıkbeyi ;
6 Temmuz 2013 Cumartesi günü ;
Köylülerden İzzet Güngör'ün davetiyle,
Bursa Kestel Derekızık köyünün tertiplediği
PİLAV GÜNÜ'ne katılmıştır.
AMASYA ; Gümüşhacıköy


KIZIK BOYU 1 kitabının yazarı
Nafi Çağlar Kızıkbeyi ;
17 Ağustos 2013 Cumartesi günü ,
Amasya ili Gümühhacıköy Kabaoğuz köylüklerini
(Kızık köylerini) ziyaret etmiştir.
İsmail ÇETİN, Nurettin UYSAL, Sadık ÜÇOK'un
rehberliğinde güzel bir ziyaret ve çalışma gerçekleşmiştir.
TOKAT

KIZIK BOYU 1 kitabının yazarı
Nafi Çağlar Kızıkbeyi ;
18 Ağustos 2013 Pazar günü ,
TOKAT Kızık köyünü ziyaret etmiştir.
Ahmet Duran Dursun ve Durmuş dursun
rehberliğinde güzel bir ziyaret ve çalışma gerçekleşmiştir
SÖĞÜT TOPLANTISI

 Sayin Kizikli boydaslarim; KIZIK BOYU 1.KURULTAYI nda sahsima verilen KIZIK BOYU nu temsil yetkisine dayanarak,
27 Agustos 2013 Sali gunu Sogut te yapilan Ertugrul Gazi yi anma senliklerinin son hazirlik toplantisina katilmis bulunmaktayim.  Toplanti verimli gecmistir. Bilginize.
NAFI CAGLAR KIZIKBEYI

 

Türkiye

MİLLİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 
2. KURULTAYI

( Kızık Boyu 4. Kurultayı
)


Yer ; Gaziantep Şehitkamil Karayusuflu köyü
Memik Kiya köy odası  

Tarih ; 20 Ekim 2013 Pazar Saat : 11:00


19 Ekim 2013 Cumartesi ;
Dernek başkanları, yönetimleri veya temsilcileri; sabah saatlerinde Türkiye'nin dört bir yanından Gaziantep'e inmeye başladılar. 07.00 suları Bursa'dakiler geldiler. Akşamdan Tokat'tan gelenlerle bir araya geldik. Gaziantep'in milli ve tarihi yerlerini gezdik.  Öğleye doğru Kocaeli'nden,Bayburt'tan,Muğla'dan, Antalya'dan, Adana'dan,Osmaniye'den, Kahramanmaraş'tan, Mersin'den ve Kilis'ten gelenler Gaziantep'e ulaştılar. Onlara Halep ve Lazkiye'den gelenler katıldılar.Bir süre sonra Diyarbakır'dan, Kerkük'ten, Şanlıurfa'dan gelenler yetiştiler.Öğleden sonra Kars'tan geldiler. Bursa ve Tokat'lılar ile Yavuzeli'ne gittik. Diğerleri Gaziantep merkezdeki Rışvanlar ve Mihmadlılar dernek binasında çay içtiler ve Yavuzeli'ne geçtiler. Yavuzeli'nden hep birlikte Şehitkamil Karayusuflu köyüne  vardık. ( 13:27) .Çevre köy muhtarlarından gelenler oldu. Öğle yemeğini Memik Kiya köy odasında yedik. Kurultay merkezimizde burasıydı. 15.15'te Kurultay başladı. Mihmadlı Hacı Ömerler Derneği Kurucu Genel Başkanı Nafi ÇAĞLAR, Atmalılar temsilcisi Mehmet Demir atmalı ve Dünya Yörük Türkmenler derneği Genel başkan Yardımcısı Bestami Erdem'in önerileriyle divan oylamaya sunuldu. Divan Başkanlığına Kerküklü Semra Zeynel, üyeliklerine de Türk Boyları Dernekler Üst Birliği (Konfederasyonu) Genel Başkanı Durhasan Koca, Dünya Yörük Türkmenler Derneği Genel Başkanı Mustafa Kuş, Bayburt Karakaoyunlu  Memoğlulları Derneği Genel Başkaın Nurettin Memoğlu, Muğla Yörük obaları dernek başkanı Orhan Akcan, Gaziantep Rışvanlar Derneği Genel Başkanı Ali Avcı seçildiler. Önce geçmişlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ruhlarına birer fatihadan sonra İstiklal marşımız okundu. Divan Başkanı Semra Zeynel ev sahibi Mihmadlı Hacı Ömerler derneğinin genel başkanı Nafi Çağlar'a açılış konuşması için söz verdi. Sonra tek tek tanışma gerçekleştirildi.(16:16) İlk gündem maddesi gereğince ; geçici yönetim kurulu üyeleri Bestami Erdem, Nafi Çağlar Mihmadlı, Mustafa kuş, Orhan Akcan, Orhan Karabacak, Ertuğrul Sünel geçmiş bir yıllık faaliyetlerini anlattılar. (17:17) Bu isimlere Şanlıurfa Siverek'ten Nusret Kaya, Adana Yumurtalık'tan Mustafa Karakoyunlu'nun da eklenerek kalıcı hale gelmesine karar verildi. Bu arada akşam yemeği ikram edildi. (18:18)  Hava iyice soğuduğu için Yavuzeli'nde kapalı mekana gidildi. İkinci gündem maddesi olarak ; Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma Şenlikleri'nin özüne dönmesi için ne çalışmalar yapılacağı uzun uzun konuşuldu. Etkinliğin tertip kurulunda bulunan Durhasan Koca'dan hazırlık çalışmaları için Türkiye'nin hemen her bölgesinden temsilciler davet dilmesi istendi ve karara bağlandı. Ayrıca etkinliğin ikinci gününde ulaşılabilen bütün derneklerin Söğüt'te olması için çalışmalar yapılması da karara bağlandı. (21:21)    Üçüncü gündem maddesi olarak ; Türkiye'de ulalabilecek milli duruşlu bütün derneklerin bir çatı altında toplanması konuşuldu. Bunun için yapılması gereken çalışmaların dernek, birlik veya üst birlik demeden, ayırt etmeden herkesin uğraş vermesinin zorunlu olduğu ve birliğin mutlaka sağlanması gerektiği sonucuna varıldı. Bunun için de kalıcı yönetim kuruluna görev verildi. Türkiye'nin her yerine ulaşılması için görüşmeler yapılması kararlaştırldı. (22:22) Çaylar geldi serbest sohbete geçildi.Sonra yatma hazırlıkları başladı.(23:23) Bir kısmı yatarken , bir kısmı da sohbete devam etti. 
20 Ekim 2013 Pazar ; 08:00'da çoğunluk kalktı. 08:40'a kadar sohbet edildi. Herkes kalktıktan sonra hep birlikte Karayusuflu köyüne hareket edildi.Memik Kiya köy odasına varıldı. (09:09) Saat 10:00 suları kahvaltı sona erdi.  Kurultaya gündem içi ve gündem dışı konularla devam edildi. Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan geldi. Şanlıurfa'dan yeni misafirle geldi.Kahramanmaraş  Pazarcık'tan Cuma Kıtay ve akrabaları geldiler. Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan'ın konuşmasının ardından ev sahibi derneğin başkanı olarak Nafi Çağlar Mihmadlı'nın kapanış konuşmasıyla; Gaziantep Mihmadlı Hacı Ömerler Derneği 6.Kurultayı'nın genişletilmiş hali olan Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı sona erdi. (12:12). Öğle yemeği için sofra açılmaya başlandı. Öğle yemeğinde; Gaziantep'e has "Yuvarlama" yemeği yanında da "Firik Pilavı" vardı. Katılımcılar yemeği afiyetle yediler. (13:13) Acil işi olanlar dönüş için yola çıkarlarken, biraz vakti olanlar Şanlıurfa Suruç Türkmenleri'nden Cindi Yıldız'ın taziyesi için toplu halde hareket ettiler. Herkes ayrılırken birbirlerine defalarca sarıldılar. Bu kurultayımız da hayırlra vesile olsun.

Nafi Çağlar Mihmadlı  
Gaziantep Mihmadlı Hacı Ömerler Derneği Yönetim Kurulu adına
Yönetim Kurulundan emeği geçen ; Bilal Geçer, Ekrem Zirek, Reşit Zirek, Doğan Zirek, Önder Çağlar, Nafi Çağlar, Mehmet özalkan, İbrahim Özalkan, Akrabalardan ; Köyün Muhtarı Hacı Mustafa Çağlar, oğulları Ahmet Çağlar ve Ömer Çağlar, Hasan Özalkan ve köyün gençlerinden Memik Topuz'a teşekkür ederiz.
 


Katılımcı Dernek ve temsilcileri ;

Durhasan Koca ; Türk boyları üst birliği
( konfederasyon) başkanı.
Bestami Erdem
Mehmet Eyüp Karakaş
Süleyman Karagöl
Kerim Eroğlu
Mustafa Karakayunlu
Mustafa Kurtoğlu
Hüseyin Kurtoğlu
Abdil Yıldırım
Yakup Özbay
Mesut Durak
Muhammed Yüzbaşı
Semir Ala
Erol Güler
Arif Sarıtürk
Yaşar Ali Zeynel
Yusuf Uzun
Bilal Geçer
Nusret Kaya
M.Demir Atmalı
Mustafa Yıldız
Cemil Karateke
Yaşar Şahin
Halit Gazi
Sinan Akpınar
Emin Tekdemir
Mustafa Gürsoy
Durmuş Dursun
Kadir Gülbeniz
A.Duran Dursun
Ertuğrul Sünel
Ahmet Kuş
Arif Eker
İzzet Güngör
Turan Özbay
Muhittin Taşdoğan
Semra Zeynel
Ali Avcı
Orhan Akcan
Mustafa Kuş
Nurettin Memoğlu
Bayram Takan
Topel Yıldız
Mehmet Sak
Ozan Orhan Karabacak
Erol Güler
Cuma Kıtay

Türkiye

MİLLİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 1. KURULTAYI
( MAHMATLI OYMAĞI 5. KURULTAYI
)
Yer ; Gaziantep Şahinbey Elbeyliler dernek binası

Tarih ; 28 Ekim 2012 Pazar Saat : 11:00

 Milli Kültür Dernekleri 1. Kurultayı / Şahinbey - Gaziantep / 28 Ekim 2012 Saat : 12:00  Milli Kültür Dernekleri 1. Kurultayı / Şahinbey - Gaziantep / 28 Ekim 2012 Saat : 12:00Türkiye

MİLLİ KÜLTÜR DERNEKLERİ  2. KURULTAYI ( MAHMATLI DERNEĞİ 6. KURULTAYI )
Yer ; Gaziantep Şehitkamil Karayusuflu köyü
Memik Kiya köy odası  

Tarih ; 20 Ekim 2013 Pazar Saat : 11:00

19 Ekim 2013 Cumartesi ;
Dernek başkanları, yönetimleri veya temsilcileri; sabah saatlerinde Türkiye'nin dört bir yanından Gaziantep'e inmeye başladılar. 07.00 suları Bursa'dakiler geldiler. Akşamdan Tokat'tan gelenlerle bir araya geldik. Gaziantep'in milli ve tarihi yerlerini gezdik.  Öğleye doğru Kocaeli'nden,Bayburt'tan,Muğla'dan, Antalya'dan, Adana'dan,Osmaniye'den, Kahramanmaraş'tan, Mersin'den ve Kilis'ten gelenler Gaziantep'e ulaştılar. Onlara Halep ve Lazkiye'den gelenler katıldılar.Bir süre sonra Diyarbakır'dan, Kerkük'ten, Şanlıurfa'dan gelenler yetiştiler.Öğleden sonra Kars'tan geldiler. Bursa ve Tokat'lılar ile Yavuzeli'ne gittik. Diğerleri Gaziantep merkezdeki Rışvanlar ve Mihmadlılar dernek binasında çay içtiler ve Yavuzeli'ne geçtiler. Yavuzeli'nden hep birlikte Şehitkamil Karayusuflu köyüne  vardık. ( 13:27) .Çevre köy muhtarlarından gelenler oldu. Öğle yemeğini Memik Kiya köy odasında yedik. Kurultay merkezimizde burasıydı. 15.15'te Kurultay başladı. Mihmadlı Hacı Ömerler Derneği Kurucu Genel Başkanı Nafi ÇAĞLAR, Atmalılar temsilcisi Mehmet Demir atmalı ve Dünya Yörük Türkmenler derneği Genel başkan Yardımcısı Bestami Erdem'in önerileriyle divan oylamaya sunuldu. Divan Başkanlığına Kerküklü Semra Zeynel, üyeliklerine de Türk Boyları Dernekler Üst Birliği (Konfederasyonu) Genel Başkanı Durhasan Koca, Dünya Yörük Türkmenler Derneği Genel Başkanı Mustafa Kuş, Bayburt Karakaoyunlu  Memoğlulları Derneği Genel Başkaın Nurettin Memoğlu, Muğla Yörük obaları dernek başkanı Orhan Akcan, Gaziantep Rışvanlar Derneği Genel Başkanı Ali Avcı seçildiler. Önce geçmişlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ruhlarına birer fatihadan sonra İstiklal marşımız okundu. Divan Başkanı Semra Zeynel ev sahibi Mihmadlı Hacı Ömerler derneğinin genel başkanı Nafi Çağlar'a açılış konuşması için söz verdi. Sonra tek tek tanışma gerçekleştirildi.(16:16) İlk gündem maddesi gereğince ; geçici yönetim kurulu üyeleri Mıstafa Kuş, Bestami Erdem, Nafi Çağlar Mihmadlı, Orhan Akcan, Orhan Karabacak, Ertuğrul Sünel ve M.Demir Atmalı, Abdulbaki Günışığı, geçmiş bir yıllık faaliyetlerini anlattılar. (17:17) Bu isimlere Şanlıurfa Siverek'ten Nusret Kaya, Adana Yumurtalık'tan Mustafa Karakoyunlu'nun da eklenerek kalıcı hale gelmesine karar verildi. Bu arada akşam yemeği ikram edildi. (18:18)  Hava iyice soğuduğu için Yavuzeli'nde kapalı mekana gidildi. İkinci gündem maddesi olarak ; Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma Şenlikleri'nin özüne dönmesi için ne çalışmalar yapılacağı uzun uzun konuşuldu. Etkinliğin tertip kurulunda bulunan Durhasan Koca'dan hazırlık çalışmaları için Türkiye'nin hemen her bölgesinden temsilciler davet dilmesi istendi ve karara bağlandı. Ayrıca etkinliğin ikinci günü olan Cumartesi'nde,  ulaşılabilen bütün derneklerin Söğüt'te olması için çalışmalar yapılması da karara bağlandı. (21:21)    Üçüncü gündem maddesi olarak ; Türkiye'de ulalabilecek milli duruşlu bütün derneklerin bir çatı altında toplanması konuşuldu. Bunun için yapılması gereken çalışmaların dernek, birlik veya üst birlik demeden, ayırt etmeden herkesin uğraş vermesinin zorunlu olduğu ve birliğin mutlaka sağlanması gerektiği sonucuna varıldı. Ayrıca bu çalışmaların, zaten var olan Türk Boyları dernekler üst birliği (konfedarsyondan) ile iş birliği içinde yürütülmesi ilke olarak benimsendi. Bunun için de kalıcı yönetim kuruluna görev verildi. Türkiye'nin her yerine ulaşılması için görüşmeler yapılması kararlaştırldı. (22:22) Çaylar geldi serbest sohbete geçildi.Sonra yatma hazırlıkları başladı.(23:23) Bir kısmı yatarken , bir kısmı da sohbete devam etti. 
20 Ekim 2013 Pazar ; 08:00'da çoğunluk kalktı. 08:40'a kadar sohbet edildi. Herkes kalktıktan sonra hep birlikte Karayusuflu köyüne hareket edildi.Memik Kiya köy odasına varıldı. (09:09) Saat 10:00 suları kahvaltı sona erdi.  Kurultaya gündem içi ve gündem dışı konularla devam edildi. Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan geldi. Şanlıurfa'dan yeni misafirle geldi.Kahramanmaraş  Pazarcık'tan Cuma Kıtay ve akrabaları geldiler. Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan'ın konuşmasının ardından ev sahibi derneğin başkanı olarak Nafi Çağlar Mihmadlı'nın kapanış konuşmasıyla; Gaziantep Mihmadlı Hacı Ömerler Derneği 6.Kurultayı'nın genişletilmiş hali olan Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı sona erdi. Nafi Çağlar ; gelecek yıl yapılacak olan 3.kurultayın yine Gaziantep Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya Köy Odasında 10-11 Ekim 2014'te yapılacağını duyurdu ve davetini yeniledi. (12:12). Öğle yemeği için sofra açılmaya başlandı. Öğle yemeğinde; Gaziantep'e has "Yuvarlama" yemeği yanında da "Firik Pilavı" vardı. Katılımcılar yemeği afiyetle yediler. (13:13) Acil işi olanlar dönüş için yola çıkarlarken, biraz vakti olanlar Şanlıurfa Suruç Türkmenleri'nden Cindi Yıldız'ın taziyesi için toplu halde hareket ettiler. Herkes ayrılırken birbirlerine defalarca sarıldılar. Bu kurultayımız da hayırlra vesile olsun.


Nafi Çağlar Mihmadlı  
Gaziantep Mihmadlı Hacı Ömerler Derneği Yönetim Kurulu adına
Yönetim Kurulundan emeği geçen ; Bilal Geçer, Ekrem Zirek, Reşit Zirek, Doğan Zirek, Önder Çağlar, Nafi Çağlar, Mehmet özalkan, İbrahim Özalkan, Akrabalardan ; Köyün Muhtarı Hacı Mustafa Çağlar, oğulları Ahmet Çağlar ve Ömer Çağlar ile Mehmet Çağlar, Mehmet Zirek,Hasan Özalkan, Mahmut Özay ve Mehmet Çaldıran'a, köyün gençlerinden Memik Topuz'a teşekkür ederiz.
Ayrıca ; katkıları bulunan; Gaziantep Rışvanlar derneği yönetiminden Hasan Aytaç'a,............................  ve Genel Başkanı Ali Avcı'ya, Gaziantep Karakoyunlu derneği yönetiminden Muhittin Taşdoğan'a,.................. ve genel başkan Yakup Özbay'a teşekkür ederiz.

,
Katılımcı Dernek ve temsilcileri ;
Durhasan Koca ; Türk boyları üst birliği ( konfederasyon) başkanı. Mustafa Kuş (Dünya Yörük Türkmenler Birliği Genel Başkan Yardımcısı) Bestami Erdem (Dünya Yörük Türkmenler Birliği Genel Başkan Yardımcısı) Mehmet Eyüp Karakaş Süleyman Karagöl Kerim Eroğlu Mustafa Karakayunlu (Karakoyunlu Dernek Başkanı-Yumurtalık) Mustafa Kurtoğlu(Karakoyunlu Dernek Başkanı-Yumurtalık) Hüseyin Kurtoğlu(Karakoyunlu Dernek Başkanı-Yumurtalık) Abdil Yıldırım (Antalya Yörük Türkmen Dernek Başknı) Yakup Özbay(Karakoyunlu Dernek Başkanı-Gaziantep) Mesut Durak ( Oturak Kızık Yalangoz köyü/Gaziantep) Adnan Süleyman ( Şam) Muhammed Yüzbaşı (Lazkiye) Semir Ala ( Halep) Semir Ala (Suriyeli Oğuz Boyları Dernek) Başkanı-Gaziantep) Erol Güler (Kuvayı Milliye Derneği Yön.Kur.Üyesi) Arif Sarıtürk(Rışvanlar Dernek Başkanı-K.Maraş) Yaşar Ali Zeynel (Kerkük Türkmeni-Diyarbakır) Yusuf Uzun (Yörük Türkmen Derneği Adana) Bilal Geçer (Mihmadlı Hacı Ömerler Derneği Y.K.Üyesi) Nusret Kaya(Karacadağ Türkmenleri Dernek Başkanı-Şanıurfa) M.Demir Atmalı(Kuvayı Milliye Derneği Yön.Kur.Üyesi) Mustafa Yıldız (Terekeme Karapapak Kars) Cemil Karateke Yaşar Şahin Halit Gazi Sinan Akpınar Emin Tekdemir Mustafa Gürsoy(Kızık köyü Derneği Yön.Kur.Başkanı-Tokat) Durmuş Dursun (Kızık köyü Derneği Yön.Kur.Üyesi) Kadir Gülbeniz(Kızık köyü Derneği Yön.Kur.Üyesi) A.Duran Dursun(Kızık köyü Derneği Kur.Bşk.) Ertuğrul Sünel(Tarihi Kızık köyleri Derneği Yön.Kur.Başkanı-Bursa) Ahmet Kuş(Tarihi Kızık köyleri Derneği Yön.Kur.Üyesi-Bursa) Arif Eker(Tarihi Kızık köyleri Derneği Yön.Kur.Üyesi-Bursa) İzzet Güngör(Tarihi Kızık köyleri Derneği Yön.Kur.Üyesi-Bursa) Turan Özbay(Karakoyunlu Dernek Y.K.Üyesi-Gaziantep) Muhittin Taşdoğan(Karakoyunlu Dernek Y.K.Üyesi-Gaziantep) Semra Zeynel(Kerkük Türkmeni-Diyarbakır) Ali Avcı(Rışvanlar Dernek Genel Başkanı-G.Antep) Orhan Akcan(Yörük Obalar Dernek Başkanı-Muğla) Nurettin Memoğlu (Karakoyunlu Memoğlu Gebze) Bayram Takan ( Yörük Türkmen Bşk. Tarsus) Topel Yıldız (Kaşıkara Yörük Türkmenleri Drnk.) Mehmet Sak Ozan Orhan Karabacak Cuma Kıtay


Muğla Yörük Obaları Dernek Başkanı Orhan Akcan yazısı

MİLLİ DURUŞU DİK OLAN DERNEKLER KURULTAY BİLDİRİSİ

 • Anadolu coğrafyasındaki tüm Yörük ve Türkmenlerin birbirleri
 • ile yakınlaşma ve kenetlenme vaktidir. Bu amaçla planlı,
 • koordineli
 • ve disiplinli çalışmalar yapılmalıdır.
 • İçinde bulunduğumuz hassas dönemde birbirimize daha
 • yakın durulmalı; dernekler ve bireyler arasında sıcak ilişkiler
 • kurulmalı, birbirlerinin etkinliklerine iştirak edilmesi teşvik
 • edilmelidir.

 • Mutlaka bir şekilde organize olunmalı; organizasyon yapısına
 • uygun yeni üye katılımları, yeni dernekler kurulması şeklinde
 • büyüme sağlanmalıdır.
 • Gerek iktidar gerekse muhalefette aktif siyasetin içinde bulunan
 • Yörük ve Türkmenlerle irtibat kurmak suretiyle birbirleri ile
 • koordineli çalışmalar yapmaları talep ve teşvik edilmelidir.
 • Vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğünün muhafazası
 • ile ilgili hassasiyetimizi her ortamda ifade etmekten imtina edilmemelidir.
 • Oluşturulacak bir heyet marifeti ile Cumhurbaşkanlığı,
 • Başbakanlık
 • ve ilgili bakanlıklar ziyaret edilerek Yörük ve Türkmenlerin
 • görüşleri iletilmelidir. Dilimize ve kültürümüze sahip çıkılarak
 • gelecek nesillere nakledilmesi sağlanmalıdır.
 • Dernek ve bireylerin haberleşmelerinde sosyal medya (internet)
 • daha sağlıklı ve verimli kullanılmalıdır.
 • Ekonomik güce sahip olmadan birliktelikten verim elde
 • edilemeyeceği ve sürdürülemeyeceği gerçeği göz önüne
 • alınarak,
 • Yörük ve Türkmenlerin ekonomik işbirliği, dayanışma ve
 • organize
 • olma alternatifleri de değerlendirilmelidir.
 • Bu toplantının, Yörük ve Türkmenlerin tek ses, tek yürek, tek
 • vücut olarak; Türk milletinin asli unsuru olan kimliğini, tarihini,
 • dilini, kültürünü, örfünü, terbiyesini ve vatan millet sevgisini
 • mayasında tutarak; milli birliğimizin ve dirliğimizin muhafazasında
 • katkı
 • sağlamak üzere yapılacak çalışmalara bir başlangıç olması sağlanmalıdır.
 • Bu maksatla burada yaptığımız çalışmalar katılımcıların
 • kendi merkezlerinde, basın ve iletişim aracılığıyla kamuoyu
 • ile
 • paylaşılmalıdır.

 

TÜRK MİLLETİNE

 1. Türk devletinin üniter devlet yapısı bozulamaz.
 2. Milli dilimiz Türkçedir, tartışılamaz.
 3. Anayasada Türk kelimesinin tartışmaya açılması bile ihanettir.
 4. Yörük-Türkmen kimliği ve ruhu cihanşümul bir imparatorluk

 kurmuş, tüm dünyaya sosyal adaletİ tanıtmıştır.

 1. Yörük-Türkmen kimliğinin muhafazası, sahip çıkılması, yarınlara taşınması asli görevimizdir.
 2. Açılım politikaları adına hiçbir kesime taviz verilerek imtiyaz sağlanmamalıdır.
 3. Yörük şenlikleri Yörük bayramıdır. Siyasiler elini çekmelidir.

     Muğla Yörük Obaları Derneği

 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2.Kurultayı'na Katlanlar :

Dr. Semra Zeynep(Kerkük)5324532505
Ali Avcı (Gaziantep-Ş.Urfa)5322161926
Durhasan Koca(Ankara)5322719633
Orhan Akcan(Muğla)5326244279
Mustafa Kuş (Antalya)5327090165
Nurettin Memoğlu(Bayburt-Gebze)5325798469
Bayram Taka(Torsay)5327103935
Topel Yıldız(Saçıkara)5374252288
Mehmet Sak(Saçıkara)5368367892
Ozan Orhan Karabacak(Saçıkara)5366879702
Yakup Özbay(Gaziantep-Karakoyunlu)5337421896
Dr.Muhittin Taşdoğan(Karakoyunlu)5052483772
Turan Özbay(Karakoyunlu)5389258685
İzzet Güngör(Derekızık)5442840763
Yakup Özbay(Gaziantep-Karakoyunlu)5337421896
Ahmet Kuş(Cumalı-Kızık)5364451640
Eruğtul   Sünel (Bursa Kızıklar)5337126141
Ahmet Duran Dursun(Tokat-Kızık KY.)5057735590
Kadir Gülbeniz(Tokat-Kızık KY.)5053885018
Mustafa Gürsoy(Tokat-Kızık KY.)5355233530
Sinan Akpınar5353640040
Halit Gazi(Ş.Urfa-Karacadağ)5397121085
Bestami   Erdem (Osmaniye)5422538906
M.Eyüp   Karataş (Sivas)5301553703
Süleyman Karagöl(Yumurtalık)5354709524
Mustafa   Karakoyunlu (Yumurtalık)5327687483
Mustafa Kurtoğlu(Yumurtalık)5321787754
Abdil   Yıldırım (Antalya)5355499133
Hüseyin Kurtoğlu(Yumurtalık)5324544109
Mesut Durak (Gaziantep)5305498879
Adnan   Süleyman (Şam)5433027539
Muhammmed   Yüzbaşı (Lazkiye)5340340053
Semir Ala (Halep)5380449887
Erol Güler (Halfeti)5058542731
Arif Sarıtürk(K.Maraş)5370256570
Yaşar Ali   Zeynel (Diyarbakır)5323174708
Yusuf Uzun (Adana)5327684970
Bilal Geçer (G.Antep)5052348004
Nusret Kaya (Şanlıurfa)5355413324
M.Demir   Atmalı (G.Antep)5325716672
Mustafa   Yıldız (Ardahan)5337201942
Cemil   Karateke (Bayburt)5396583641
Yaşar Şahin (Bayburt-Gebze)5321514734


Abdulbaki Günışığı'nın Maraş Gündem Gazetesinde çıkan yazısı :

MİLLİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 2.KURULTAYI
( KIZIK BOYU 4. KURULTAYI ,  
MAHMATLI OYMAKLARI 6. KURULTAYI )

ŞEHİTKAMİL-KARAYUSUFLU  KÖYÜ MEMİK KİYA ODASI MİHMADLI   DERNEK BİNASI                                                                                                                                       GAZİANTEP

       Doğu ve Güneydoğuda bulunan Türkmen derneklerinin bütün toplantılarına beraberce katıldığım, yoldaşım  ve arkadaşım, kıymetli kardeşim Rışvan ( iğdir-iğdiz boyu) Türkmen aşiretinin beylerinden bir bey olan Arif Sarıtürk( Avşar) ile beraber  19.10.2013 cumartesi günü saat 10.00 da Maraş’tan  yola çıktık. Osmaniye den katılan Türkmen begi  Bestami Erdem ( oğuz-kayı boyu-karatekeli oymağı mensubu)beg ve ekibinde bulunan arkadaşları Türkmen begi  sayın Abdil Yıldırım(honamlı Yörüklerinden) ve Antalya Yörük Türkmen boyları dernek başkanı, değerli Türkmen beği sayın Mehmet sak beg ( saçıkara yörüğü ve Konya Yörük dernekleri başkan)ı, Türkmen begi sayın Topel Yıldız( saçıkara yörüğü ve Konya Yörük derneği), diğer Türkmen begi ve Türkmenlerin gerçek sesi ozanımız Orhan Karabacak beg ( saçıkara yörüğü )ve Türkmen begi Yusuf Uzun beg ( Karakoyunlu yörüğü) Akdeniz Yörük Türkmen derneği başkanı) ile telefonlaşarak Antebin  girişinde buluştuk ve beraberc e  bizi karşılayan Türkiyedeki bütün rışvan derneklerinin  konfederasyon başkanı kıymetli Türkmen begi ve dava adamı sayın Ali Avcı beg  ile buluşup kucaklaştık. Rışvan derneğinin binasında kahve altımızı yedik ve oradaki arkadaşlar hasret giderdik.

        Gaziantep rışvan dernek binasında misafir Türkmen beglerini yazar iken aynı zamanda bizlere hitap eden rışvan dernekleri genel başkanı sayın Ali Avcı begi dinledik. Derneklerinin kuruluşu ve diğer Türkmen dernekleri ile ilişkilerini, Vatanın  ve milletin birlik ve dirliği için yaptıkları çalışmalarını anlattılar. Yurdun her bölgesinde aziz Türk bayrağını dalgalandırdıklarını ve Türk milletinin bütün maddi ve manevi değerlerine sahip çıktıklarını anlattılar. Yurdumuzun diğer bölgelerinde yaşayan Yörük ve Türkmenlerin kültürlerinin doğu ve güneydoğuda yaşayan Yörük ve Türkmenler ile aynı olduğunu ve dilleri ve lehçeleri ne olursa olsun , ister alevi ve ister ise sünni olsun hepsinin aynı milletin kıymetli parçaları olduğunu anlattılar.Aziz milletini Türk, Kürt, sağ, sol, alevi ve sünni olarak bölmek isteyenlere  öncelikle rışvanlar olarak karşı koyacaklarını ve bu gibi çalışmalarda diğer Yörük ve Türkmen dernek ve kuruluşları ile beraber çalışmalar yaptıklarını anlattılar. Kendisine veciz konuşması için teşekkür ediyoruz.

         Bu arada  misafirler gelmeye devam ettiler. Rışvan derneğinden ayrılmadan önce gelen arkadaşları tanıtalım. İsmail Akçay beg (sarıkeçili-toroslar Yörük Türkmen boyları derneği mensubu), Mehmet Eyyüp Karakaş beg (oğuz beğdilli boyu-Türkanlı oymağı mensubu olup kendisi Urfa Karacadağda Türkmen diyarında yaşamaktadır.), Halit Gazi beg (Türkanlı oymağı mensubu), Emin Tekdemir beg ( Türkanlı oymağı mensubu), Sinan Akpınar beg ( Türkanlı oymağı ve aynı zamanda karacadağ-karabahça köyü muhtarı),  bu arkadaşlar değerli Türkmen begi sayın Nusret Kaya ve arkadaşlarının 2007 de kurdukları karacadağ Türkmen derneği mensubudurlar. Kendilerine aziz vatana ve milletin bütün değerlerine ve diline sahip çıktıkları için ne kadar teşekkür etsek azdır. Mustafa Karakoyun beg ( Yumurtalık Karakoyunlular dernek başkanı), Kerim Eroğlu beg (Karakoyunlular derneği), Süleyman Karagöl beg (Karakoyunlular derneği), Mustafa ve Hüseyin Kurdoğlu begler (Karakoyunlular derneği)  ve çok değerli , aynı zamanda hepimizin hem gönül ve genel başkanı sayın Mustafa Kuş beg (  Karakoyunlu Türkmeni ve dünya Yörük Türkmen dernekleri federasyon genel başkanı) kardeşimde teşrif ettiler. Mustafa Kuş kardeşim uzak yakın demeden bütün davetlere icabet eden, aynı zamanda yurt dışından gelip araştırmalar yapan yabancı ve yerli bütün araştırmacılar için malzeme toplayan ve fikir danışılan bilgisi ile aziz Türk milletini her yerde en güzel bir şekilde temsil etmektedir. Gazi anteb’e geldiği saatlerde evine İskandinav ülkelerinden, Yörükleri araştırmak ve bilgi almak için gelen misafirleri olduğunu öğrenmiş fakat ne maksatla gelmiş ise onu yerine getirmek için memleketteki bütün işleri eşine havale etmiş ve toplantının sonuna kadar katılımda bulunmuş ve kıymetli fikirlerini bizimle paylaşmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Durhasan Koca beg (Karakoyunlu Türkmeni) Türk boyları konfederasyonu genel başkanı olup aynı zamanda emekli üst düzey bürokrat olup bundan sonraki mesaisini aziz Türk milletinin bekası ve gelişmesi için harcamaktadır. Kendisine teşekkür ediyoruz. Nurettin Memoğlu ( Karadeniz Yörük-Türkmen dernekleri topluluğu başkanı ve karakoyunlu boyu mensubu) Nurettin beg aziz Türk milletinin tarihine vakıf ve gönlünü Türkmen gelişimine adamış bir begimiz olup kendisini dinlemekten büyük zevk aldık. Bizi en kısa zamanda Bayburt’a Yörük ve Türkmenlerin harman olduğu doğu karadenize davet edeceğini ve herkesede kete yedireceğine söz verdi. Kendisi İzmit te ikamet etmektedir. Muhammed Yüzbaşı beg ( Suriyeli olup Karakoyunlu Türkmeni ve aynı zamanda Suriye ordusunda binbaşı iken iç savaş dolayısı ile akrabalarının yanında muhacir durumunda yaşamaktadır. Kendisi memleketimizin iki güzide fotografçısı olan Foto spor ve foto stil isimli işyeri mensubu hemşehrilerimizinde amca oğludur.) selamlarını iletiyoruz.Adnan Süleyman beg (Karakoyunlu Türkmeni) ve Suriyenin Şam şehrinden muhacir . Kendisi Suriye ordusunda tuğgenaral olarak bulunmakta iken şimdi akrabalarının yanında muhacir olarak yurdumuzda bulunmaktadır. Asıllarının İzmir Tire den göçürülüp hama ve humus dolaylarına yerleştirilen Türkmenlerden olduğunu ve Karakoyunlu Türkmenlerinin karatekeli oymağı mensubu olduğunu söylemiştir. Suriyeden muhacir olan bütün kardeşlerimizin en kısa zamanda yurtlarına vasıl olmalarını Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz. Yakup Özbay beg ( Dünya Karakoyunlular Yörük ve Türkmenleri derneklerinin federasyon genel başkanı.) ve çok değerli dostum , kardeşim aynı zamanda egedeki sesimiz sayın Orhan Akcan beg ( Muğla Yörük-Türkmen obaları dernek başkanı) Orhan beg kardeşimde Mustafa Kuş kardeşim gibi bütün davetlere elleri kanda olsa dahi icabet eden gönül erlerinden. Kendileri aynı zamanda Yörük ve Türkmenlerin televizyondaki sesi olan değerli kardeşim Ramazan Kıvrak beg ile beraber aziz Türk milletini içerde ve dışarıda temsil vazifelerini de ifa etmektedirler. Kendilerine aziz Türk milleti adına teşekkürü bir borç biliriz. Urfa Siverek teki kurmanca ve zazaca konuşan oğuz-begdilli boyu Türkanlı oymağı mensubu arkadaşlarımızın ramazan davetine de yurdun en uzak yerinde kalkıp gelmiş ve yurdun bekası için yapamayacakları gidemeyecekleri yer olmadığını dosta ve düşmana göstermişlerdir.

        Çaylarımızı içer iken rışvan aşireti derneklerinin genel merkezinin duvarına asılmış olan güzel bir şiiri buraya almadan edemedim.Şair Cuma Ali Sertkaya kardeşim aziz Türk milletini Türk Kürt alevi Sünni olarak bölmek isteyenlere çok  güzel bir cevap yazmış. Kendilerini tebrik ediyorum.

                                RIŞVAN  OĞLU

Dinle Rışvanoğlu rışvan güzeli

Kar esiyor dağlarında, doğarken güneş

Süzülüp gitsede akan suyunda kardelenler

El kaldırmış zamana, sanki kır çiçekleri.

               Rışvanoğlu soyu,

               Ala dağlar gölgesinden bir çınar

               Öylesine kutsal ki sevdaları, kirletmemiş zaman

               Doldurup ilme, güzel ahlakı ilmiklerine

               İşlemiş yüreğindeki güzellikleri desen, desen

               Halı, kilim açmış sofrasına güzel yurdumun.

Rışvanım,  Kurmancım

Güzel ve tatlı bir söz ile teskinleşir öfkemiz

Elimiz dosta baston soframız deniz

Dostun dostluğumu bilir, dostluklarım özümden

Ser veririm, sır vermem dönmem sözümden

                 Tutkudur kardeşliğimiz

                 Sevgidir ellerimiz, sevdaları kucaklayan

                 Tebessüm fışkırır, ağlasakta gözlerimizden

                 Birleşelim Rışvanoğlu sayın bilinsin

Sevdaların kutsaldır Rışvanoğlu

Törelerin sevdadır, neslimizi yücelten

Hayava sıkılan kurşunlar gibi

Sevinci, coşkuyu taşır gökyüzün

Tetiklerine dokunan yenilmez yüreklerimizdir.

                 Rışvanım, Kurmancım, Türkün oğuz boyundan

                 Vatan ve bayrak sevgisidir ülkümüz

                  Taviz vermem töremden

                  Dostum dostluğumu bilir dostluklarım özümden

                  Ser veririm, sır vermem dönmem sözümden.

Birleşelim Rışvanoğlu sayın bilinsin

Sevdaların bilinsin.    26.01.2002 Gariantep

                  Saat 13.30 da önce Yavuzeline, oradan da karayusuflu köyü memik kahya obasına  vasıl olduk.  Kızık-mahmatlı gençleri ve değerli Türkmen begi sayın Nafi Çağlar beg ve ağabegleri bizleri karşıladırlar. Karayusuflu köyünde dernek binasında dinlenir iken misafirler de gelmeye devam ettiler. Tokat Kızık boyu beglerinden muhterem arkadaşlarımız ve akrabalarımız sayın Kadir Güldeniz beg, sayın Durmuş Dursun beg, sayın Mustafa Gürsoy beg, sayın Ahmet Turan Dursun beg bizlere katıldılar. Biraz sonra tarihi Bursa Kızıklar dernegi mensubu Kızık boyunun güzide temsilcisi Bursalı misafirlerimiz sayın Ahmet Kaş beg, sayın İzzettin Eker beg, ve sayın Ertuğrul sünel beg  de toplantımıza şeref verdiler. Bursamızda beş adet Kızık köyünün mevcudiyetini misafirlerimiz ile sohbet eder iken öğrendik. Yurdun her yerindeki Türkmenlere ulaşan ev sahibimiz kıymetli Türkmen begi sayın Nafi Çağlar kardeşimin hizmetlerini Türk tarihi kaydetmektedir. Çaylarımızı içer iken sohbet ile tanışma ve hasrete gidermeyi aynı anda yaptık. Yeni tanıdıklarımız ile tanışma, önceden tanışlarımız ile hasret giderir iken, kıymetli Türkmen begi ve Türkmenlerin genel başkanı Mustafa Kuş beg in sohbetinden feyz almaya devam ettik.Bazı makamlara gelmenin tesadüfi olmadığını ve liyakatin bu neticeleri hasıl ettiğinin canlı şahidi idi kendileri.

              Saat 14.30 da öğlen yemeği ikram edilmeğe başladı. Gaziantebin kendisine mahsus kıymalı pidesi (lehmacun), yani etin macun edilmesi manasındaki Arapça kelimeyi kullanmayı sevmediğim için güzel urfamın Türkmencesi ile kıymalı, veya kıymalı ekmek demeyi tercih ediyorum. Bu arada sayın başbakanımızın yer, bina ve işyeri isimlerine yabancı kelimeler den isimler koyanları ikazları ve güzel Türkçemizden güzel ve manalı isimlerin koyulmasını tavsiyelerine teşekkür eder iken aynı zamanda bölgemizde Türkmenleri dışlayan politikalarını kınadığımızıda söyleyelim. Bu bölgede barış ve huzur olacak ise asıl sahipleri olan Türkmenler kaale alınmadan olmayacağının sayın hükümet yetkililerinin bilmesinde yarar var.  Bu arada ayranlar ikram edildi. Fakat Yörükler yemekten çok özlem gidermeyi tercih ettiler. Karayusuflu Kızık gençlerinin hizmetlerine ise diyecek tek kelime teşekkür olurdu. Mahmatlı oymağına mensubiyetin vakarı ve ağırbaşlılığı ile hizmetlerini ifa ettiler. Yemek sırasında mağdur, mazlum yurt parçalarımızdan gözümüz,canımız, can içinde canımız Kerküğümüzün güzide temsilcisi bacımız Semra Kerküklü ile değerli Türkmen beği eşi  Zeynelabidin beg teşrif ettiler. Semra bacımdan Urfa siverekte mukim karakeçili Türkmenlerinin onbeş yıldır yapılan ve uluslar arası olan Türkmen şenliklerinin iptal edilmesinin serancamını sordum. Anladığımı doğru ise kaymakamlık tarafından oradaki kardeşlerimizin rızası alınmadan iptal olunmuş. Aynı alanın biraz berisinde de tıpkı karacağda Türkmenlerden esirgenen yerin ve paranın  pkk  destekçilerine tahsis edilip yapılan şenlik gibi,  burada da pkk nın uzantılarına şenlik alanı olarak tahsis edildiğini öğrendik. Türkmenleri öteleyerek yerlerini ve haklarını pkk ya sunan hükümet yetkililerinin kendi ayaklarına  kurşun sıkarken aziz Türk milletinin geleceği ile  de oynadıklarını bilmelerini isteriz. Kıymetli Türkmen begi sayın Abdulkadir Akıl beg ile görüştüğümüzde daha tafsilatlı bilgi alabileceğimizi söylediler.  Abdulkadır beg ve diğer Karakeçili Yörük kardeşlerimizin haklı davalarında daima yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyoruz ve kendilerini en kısa zamanda  Türkmen dernekleri olarak ziyaret edeceğimizin sözünü veriyoruz.

               Dernek binamızın güzel bir yerine doğu Türkistanımızın ve güzel Musul vilayetimizin mavi ayyıldızlı bayrağını astık. Ayyıldızlı al bayrağımızın yanına çok yakıştı. Bu arada Mustafa Kuş başkanımızın federasyon olarak çıkarttıkları Yörük Türkmen kültürü isimli dergi bizlere dağıtıldı. Derginin yazı ve kağıt kalitesi çok güzeldi, emeği geçenlere aziz Türk milleti adına teşekkür ediyoruz. Bu arada Mustafa Kuş ve Orhan Akcan beglerden Yörük ve Türkmenlerin sesi Hayri Dev begimizin sağlık ve sıhhat haberlerini aldık. Kıymetli Hayri Dev  emmimiz hakkında dergide yazılan yazı için kendilerine teşekkür ettik.  Muhterem büyüğümüz Hayri Dev son yüz yılın Yörük ve Türkmenlerinin en eski sesi olarak çınlamaya devam etmektedir. Yörük ve Türkmen kültürü adına kendisinden öğreneceklerimizin ve kayıt altına alabileceklerimizin çok değerli olduğunu söylemeğe gerek yok sanırım. Kendisi Türkistan ile bağımızın son temsilcisi gibidirler.

              Bu arada ege (aslında adalar) tarafından gelen efelerin yağlıklarının  sarı-turuncu arası ve beyaz tonlu renginin bir zamanlar bütün Türkmenlerin ortak rengi olduğunu ve doğu ve güneydoğudaki Türkmen kardeşlerimizin yağlıklarında sonradan ortaya  çıkan mor rengin bizi temsil etmediğini ve tekrar renk ortaklığına dönülmesi gerektiğine karar verdik. Aziz Türk milletinin birlik ve beraberliği için bu yağlık meselesinin önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Birilerinin bu güzide Türkmen giysisini Kürtçülüğün bir sembolu olarak tanıtmasına izin verilmemesi için herkesin yağlıklarını doğru ve renginde kullanmasını özellikle rica ediyoruz. Son zamanlarda altı Türk üstü Fransız kıyafetlerine benzeyen giysiler ile efelik yapmaya çalışan kardeşlerimizi incitmeden ikaz etmek  te vazifemizdir. Kendilerinden,  bacılarımız gibi eski Yörük kıyafetlerini tam giyinmelerini istirham ediyoruz.

              Bu sıralarda yeni misafirlerimiz gelmeye devam ettiler. Tarsus karakoyunlu Yörük ve Türkmen derneği başkanı sayın Bayram Takan beg teşrif ettiler. Gaziantep ten beğdilli-Barak Türkmenlerinden sayın Cevdet Duygulu beg ve Savaş Kaplan beg ve eski MÇP ilçe başkanı olan İhsan  Çeven beg de teşrif ettiler. Bu kardeşlerimize katılımları için teşekkür ediyoruz.

           Saat 17.30 sıralarında karayılan dedemizin torunu kıymetli Türkmen begi sayın Mehmet demir Atmalı beg de teşrif ettiler. Mehmet Demir kardeşimin gelmesi ile kurultay resmen başlamış oldu. Kendisi güzel sesi ile daima Kuran-ı kerim okurlar ve ondan sonra konuşmalar başlar. Önce divan teşkil edildi. Divan başkanlığına Dr.Semra Kerküklü bacımız seçildi. Şehitlerimizin ruhlarına fatihalar dan sonra hep beraber istiklal marşımızı okuduk. İstiklal marşımızdan sonra ev sahibimiz ve kurultayın tertipçisi olan Türkmen begimiz sayın Nafi Çağlar kardeşim kurultaya hitap ettiler. Nafi beg milli kültür dernekleri kurultayı fikrinin asıl sahibinin Bestami Erdem beg olduğunu ve onun teklifi ile bu işe soyunduklarını ve bu birlikteliğin sebebi olan Bestami Erdem bege teşekkür ettiler.Milli duruşu olan ve aziz vatanın dirliği ve milletin birliği için çalışan ve bu hususlar için kalbi atan bütün derneklerin kurultaya davet edildiğini söylediler.Bu işin daha sonra sayın Mustafa Kuş , sayın Orhan Akcan ve Mehmet Demir beg gibi arkadaşlarında katılımı ile büyüdüğünü ve bu günkü şeklini aldığını söylediler. Bu kurultayın oluşumunda emeği olan ve ismini zikretmeyi unuttuğum arkadaşlar beni afv etsinler.  Bu eksiklikte nafi beğin değil,  suç benimdir. Nafi beğ niyeti halis olanlar ile yola devam edildiğini  ve edileceğini söylediler.

          Daha sonra Orha Akcan beg söz aldılar. Muğlalı Yörükleri adına konuşma yaptılar. Türkmenlerin birlik olması gerektiğini ve başta Suriye olmak üzere, doğu Türkistan, Kerkük ve kırım ile batı trakyada mazlum ve boynu bükük bütün Türkler ile Anadolu da bulunan Türkmenlerin ilişki içinde olmasını ve dayanışma göstermesini istediler.İri  olmak ve diri olmak için bir olmak gerektiğini veciz sözler ile söylediler.Bu dertlerimizin  tedavisi için devlet nezdinde her türlü girişimin yapılmasını tavsiye ettiler. Yurt dışındaki Türkler ile ekonomik ilişkinin muhakkak kurulması gerektiğinin de önemle altını çizdiler.

             Daha sonra söz alan Ertuğrul Sünel beg (Bursa-kızık) İstanbul daki gezi parkı hadiselerinden misaller vererek ,birlik olmanın gereğini anlattılar.Ortak hedefimiz olmadan hiç bir işin olamayacağını, Türkmen kuruluşlarının ve diğer milli kuruluşların birbirleri ile irtibatlı olarak ortak hedef tayin edip planlı projeli olarak çalışmalar yapılmasının gereğini beyan ettiler.

           Divan tarafından söz Bestami Erdem  bege verildi. Herkesi selamlayan Bestami beg, Nafi başkanı 10 yıldır tanıdığını, geniş görüş ve fikirlerinden ve ufkundan çok faydalandığını, Antep ve Adana dışındaki Yörükleri kendisi vasıtası ile tanıdığını ve bu yapılan işlerin devamının hayırlı olacağını söylediler. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

              Bütün toplantılarımızın ilk hatibi kardeşim Mehmet Demir  Atmalı beg söz aldılar. Rışvan fedarasyonu ve atmalı aşireti ve aynı zamanda Gaziantep muharip gaziler derneği adına konuşma yapacaklarını beyan ile söze başladılar.Karayılan dedemizin yolunda olmak şartı ile muharip gaziler derneği  olarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdiler. Kuvay-ı milliyenin vatana ve millete hizmet için daima hazır olduğunu söylediler.Atmalı aşireti hakkında yazdığı kitaptan bölümler anlattılar. Atmalı kurultayları hakkında bilgi verdiler ve Suriyeli Türkmen kardeşlerimizin durumlarını  iyileştirmek için ve Türkiyemizin Suriyenin durumuna düşürülmemesi için uyanık olunması gerektiğini söylediler.sözlerini her zamanki gibi kendisine ait güzel bir şiir ile bitirdiler. Men antepliyem Şahinem ağam şiiri yüreğimizin tellerini titretti.

               Daha sonra bütün Yörük ve Türkmenlerin kurdukları derneklerin federasyonlarının  ve ayrıca gönlümüzünde genel başkanı kıymetli  Türkmen begi Antalyalı (teke) Mustafa Kuş kardeşim konuştular. Teke ilimizde yaşayan bütün Türkmen boylarının isimlerini sayarak onlar hakkında ve yaptıkları yurt içi ve dışı hizmetler hakkında bilgi verdiler. Türk dilinin ve kültürünün devamını ve yaşamasını Yörük ve Türkmenlerin sağladığını söylediler. Yörüklüğün bir etnik isim değil sosyo-kültürel bir isim olduğunu ve devletin yüzlerce yıl her türlü ihtiyacını Yörük ve Türkmenlerin karşıladığını söylediler. Buna karşı iskan meselesinin yanlış neticeler verdiğini, zaman içinde yerleşimin kendi mecraına doğur aktığını söylediler. Bu yüzden çok azda olsa hala yarım veya tam olarak Yörük hayatını yaşayan boyların olduğunu söylediler. Kendisinin kocacık ve konyalı Türkmenler ile akrabalıklarının olduğunu ve son zamanlarda yerleşime geçtikçe Yörükler arasında da eğitimin arttığını ve buna çok katkı yapılmasını tavsiye ettiler.

          Daha sonra rışvan federasyonu gene başkanı kıymetli Türkmen begi kardeşim Ali Avcı beg söz aldılar. Federasyon kelimesini sevmediğini fakat kullanmak zorunda kaldığını beyan ile federasyonları hakkında haziruna bilgi verdiler. Rışvan Türkmenlerinin 61 ilimizde bulunduğunu tespit ettiklerini ve bu iller ile irtibat halinde olup araştırmaya devam ettiklerini söylediler.Türkistan dan itibaren rışvanlıların aziz Türk milletinin en büyük ve güzide parçası olduğunu ve diğer Yörükler gibi kendilerinin de oğuz boylarından olduğunu fakat tarih içinde gelişen olaylar neticesinde bir kısım rışvanlının kurmanca, zazaca ve Arapça gibi diller konuştuklarını  bütün bunlara rağmen oğuz boyu Türkmenler olduklarını hiç unutmadıklarını söylediler.Bu Türk kültür çemberi dışına çıkan akrabalarımızı kendi aramıza ve aziz Türk milletine tekrar kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını anlattılar. Rışvan olarak daima bayrak ve vatan sevgisi ile dolu olduklarını, gördükleri bir çok yanlış muameleye rağmen kol kırılır yen içinde kalır ata sözümüz gereği dışarıya aziz Türk milletinin aleyhine kullanılacak hiçbir malzemeyi vermediklerini ve vermeyeceklerin beyan ettiler.Etnik fitneye karşı çok ciddi bir çalışma lazımdı ve bizlerde dernekler kurarak devletin üniter yapısı içinde örgütlenerek başkalarının bölücü emellerine hizmet etmemek için çalıştık, ve bu yolda başta Nafi başkan olmak üzere bir çok kişi ve kuruluştan destek ve güç aldık dediler..Aile bağlarımız çerçevesinde adım atmaya gayret gösterdik. Bu meselelerde Türkmenlerin eğitimden ve okuldan uzak kalmasının işlerini zorlaştırdığını anlattılar. Bu bakımdan Türkmenlerin, oğuz Türkünün her sahada söz sahibi olması için eğitimin şart olduğunu derneklerimizin bütün  STK lar ile irtibat içinde olmalarının önemli olduğunu söylediler. Son zamanlarda çalışmalarımızın meyvesini almaya başladık, fakat ulusal basının yanımızda olmaması hayal kırıklığımızdır dediler. TRT 6 da paket program yaptıklarını ve TRT Avaz kanalı içinde Rışvan belgeselini çektiklerini ve herkesin bu meselelere daha duyarlı olması gerektiğini söylediler. Kendisine teşekkür ediyoruz.

              Konuşma sırası Durhasan beg’e geldi. Suriyeli Subay kardeşlerimize ve Kerküklü Türkmenlere selamlar göndererek söze başladılar. Federasyonları  hakkında bilgi verdiler.Çok faal olmalarına rağmen güneydoğudaki Türkmen lerin çalışmalarından çok etkilendiklerini söylediler. İslam aleminde ve Türk dünyasında akan kanın kendisini çok üzdüğünü, bu hadiselere millet ve devlet olarak bigane kalınmaması gerektiğini ifade ettiler. Gaziantep Yörük  ve Türkmenlerinin vatanın birlik ve dirliği için çok kıymetli çalışmalara imza attıklarını söylediler ve tebrik ettiler. Bu konuşmalar yapılır iken Serhat şehrimiz Kars tan misafirlerimiz toplantımıza iştirak ettiler. Terekeme Türklerinde Mustafa Yıldız beg iştirak ettikten sonra nerede ise yurdun her tarafından katılım sağlanmış oldu. Mustafa Yıldız beg genç olmasına karşı sağlam bir donanıma sahip iyi bir hatip olarak dikkat çekti.

          Divan Bayburt’ tan katılan Mem oğulları oymağı Karakoyunlu Türkmeni kıymetli Türkmen begi sayın Nurettin beg e söz verdi. Dede korkut diyarından katıldığını ifade eden Nurettin beg bu tür toplantılara hasret olduklarını ve katıldıkları için çok mutlu olduğunu ifade ile herkesi selamlayarak sözlerini bitirdiler.

         Son konuşmayı Nafi beg yaptılar ve katılan herkese teşekkürlerini ileterek bu toplantıları neden ihdas ettiklerini ve neden devam etmesi gerektiğini veciz sözler ile ifade ettiler. Daha sonra divanın teklifi  ile herkes kendisini kısaca tanıttı ve tanışma yapılmış oldu. Bizler havanın soğuması ve esinti dolayısı ile üşüdük ve üşüdük…. Daha sonra akşam yemeklerimiz ikram edildi. Yemeklerin ardından çay faslı ile sohbet edilir iken aziz Türk milletine Allah (c.c) ın bir hediyesi olan değerli kardeşim karacadağ Türkmen derneği başkanı Nusret Kaya ve arkadaşları toplantımıza teşrif ettiler. Nusret beg ve arkadaşları  gelmeseler idi bir tarafımız daima eksik olacaktı. Zaman ilerler iken Karakoyunlu Türkmenlerinden sayın Dr. Muhittin Taşdoğan beğ de toplantımıza teşrif ettiler.

            Geçen sene Gaziantep ilimizde yapılan milli Kültür dernekleri 1. Kurultayında tesbit edilen yönetim kurulu üyelerinin bir yıllık  çalışmaları tasdik edildi ve kalıcı olarak yönetim kurulunda bulunmaları oylandı ve kabul edildi. Bu şekle göre şu arkadaşlar milli kültür dernekleri yönetim kurulunda bulunmaktadırlar. Sayın Mustafa Kuş beg, sayın Bestami Erdem beg, sayın Orhan Akcan beg, sayın Nafi Çağlar beg, sayın Yusuf Uzun beg ve sayın Ertuğrul Sünel  beg ve ozanımız sayın Orhan karabacak beg. Gelecek sene aynı yerde memik kiya dernek binamızda 10.11.2014 tarihinde 3. Kurultayın yapılmasına karar verildi.

           Divanın söz alması ile asıl mevzuumuz olan Söğüt Ertuğrul gaziyi anma ve Yörük bayramının nasıl yapılması gerektiği ve yapılanların ne kadar doğru veya yanlış olduğunun tartışılarak bir tesbit yapılmasına geldi. Yörüklerin tek bayramı olan bu şenliği, siyasilerin Yörüklere danışmadan kendi istedikleri şekilde tanzim ederek kutlanmasının yanlış olduğunu ve asıl olanın Yörüklerin kendi bayramlarının kendi düzenlerince yapılması hususunun yetkililer ile paylaşılmasına karar verildi. Bu arada Durhasan Koca beg söğüt kaymakamı ile yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi verdiler. İlerleyen saatlerde yatsı namazlarımızı kılıp istirahat yerlerimize çekildik.

             Ertesi gün kaldığımız misafirhaneden tekrar karayusuflu köyündeki dernek binamıza vasıl olduk ve kahvaltıdan sonra toplantımıza kaldığımız yerden devam ettik.

             Sabah söz alan rışvan federasyonu başkanı sayın ali Avcı beg, TRT avaz için çekilen rışvan belgeselinin son bölümünde bütün Yörük ve Türkmenlerin dernek başkanları ve katılımcıları ile beraber ortak çekim yapılmasını ve toplu fotoğraf çekimlerinin belgesele katılmasını teklif ettiler. Bu teklif herkes tarafından kabul edildi. Bu arada Nafi Başkan  Gazianteb’in kurtuluşunu ve  Kuvay-ı milliye hareketini anlattığı güzel destan çalışmasını bizlere hediye ettiler. Kitap çalışmalarında kendisine duacı olduk. Bu arada katılımcılar kısa kısa konuşmalar yaptılar ve Nafi başkan bu konuşmaları özet olarak tanzim edeceğini ve herkesin imzalaması ile metin haline getirip ilgili yerlere ulaştıracaklarını ifade ettiler.

            Bu arada yapılan kısa konuşmalarda bir hemşehrimi tanımak fırsatım oldu. Kendisi Gaziantep kuvay-ı milliye derneği mensubu olduğunu,  Halfetili Türkmenleri temsilen geldiğini ve aziz Türk milletinin hizmetkarı olduğunu beyan ettiler.Bu şerefli hizmetkarlık için kendisine  teşekkür ediyoruz.

        Son anlarda urfamızdan Karacadağ Türkmen derneği mensubu arkadaşlarımız katıldılar. Genç Türkmen begi sayın Hasan Çay, sayın Mehmet Kalın beg, sayın Yıldırım Bayat beg toplantımızın eksik kalan tarafını tamamlamış oldular. Sayın Hasan çay kardeşim Nusret Kaya ile beraber gönlümüzün en güzel yerinde yerlerini almış bir Türkmen beğidir. Millet meselelerinde daima yanımızda olan Hasan kardeşime teşekkür ediyoruz. Karacadağ Türkmenleri bu katılım ile en kalabalık katılımın sahibi oldular. Yurdun bir çok yerinde yapılan Türkmen toplantılara iştirak eden bu kardeşlerimize aziz Türk milleti adına teşekkürü bir borç biliyoruz. Kendileri çok sancılı bir yurt parçamızda aziz Türk milletini dimdik ve şeref ile temsil etmektedirler

                Bu arada Gaziantep’ te yapılan bütün Türkmen toplantılarına iştirak eden  değerli devlet adamı  Kaymakam sayın Uğur (oğur-oğuz-oğul-oğuş-uğur-uğuz v.s olup hepsi oğuz demektir.) Turan beg toplantımıza şeref verdiler. Kendileri Türk boylarından küresun oymağının isim olduğu Giresun ilimizdendir. Küresun oymağı aynı zamanda CHP genel başkanı sayın Kılıçdaroğlununda oymağı olup yanlış bir ifade ile Kureyş ismi ile karıştırılmaktadır.  Alevi Türkmenlerin ehl-i beyt sevgisi dolayısı ile küresun ismi kureyşin ismi ile yer değiştirmiş ve kendilerini seyit zan etmeye başlamışlardır.

         Daha sonra  toplantımızın sonuna gelindi ve ayrılmak için vedalaşmalar ve adres kontrolları yapıldı, hüzünlü bir ayrılış oldu.Kızıklı-mahmatlı oymağı mensubu kardeşlerimize misafirperverlikleri için teşekkürler ederek  bir daha buluşmak dileğimiz ile vedalaşarak ayrılır iken Urfamızın suruç ilçesinde 17 köyde yaşayan Kayı-karakeçili  Türkmen aşireti  mensuplarından  değerli Türkmen kocası sayın Cindi Yıldız ağabegin ablasının vefat haberi geldi. Bütün katılımcılar olarak suruç’a vasıl olduk ve Cindi begimizin taziyesinde bulunduk. Cindi ağabegin taziyesinden sonra Harmanalan köyünde Türkmen kardeşlerimiz ile  tekrar vedalaşarak yurtlarımıza döndük.20.09.2013

                                                                                                                Abdulbaki Günışığı

  


 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Gaziantep

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep  Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Arif Sarıtürk )
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep  Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep (Çekim ; Arif Sarıtürk)
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 


 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 P azar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay)  
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv. İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay )
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay )  
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
  Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Arif Sarıtürk ) 


Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Arif Sarıtürk ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Arif Sarıtürk ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Arif Sarıtürk ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Arif Sarıtürk ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay )

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ;Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 
Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep ( Çekim ; Yörük Tv.İsmail Akçay ) 


NAFİ ÇAĞLAR ÇEKİMLERİ

Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /19-20 Ekim 2013 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı  Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /19-20 Ekim 2013 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep


 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /19-20 Ekim 2013 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /19-20 Ekim 2013 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep
 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /19-20 Ekim 2013 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep

 Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı /20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep Türkiye Milli Kültür Dernekleri 2. Kurultayı / Şehitkamil Karayusuflu köyü Memik Kiya köy odası / 20 Ekim 2013 Pazar / Gaziantep
KİZİK Derneği izcileri, Mecidiye’de kamp yaptı
- 06.06.2012 08:53:08 

                 Keşan İzcilik İhtisas Kulübü (KİZİK) Derneği tarafından düzenlenen “2012 Mecidiye Gençlik Kampı” 25 üniversite ve lise öğrencisinin katılımı ile 1-3 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. KİZİK Derneği Başkanı Ali Milli’nin liderliğinde yapılan kampı, Keşan Kaymakamı Ahmet Narinoğlu da 2 Haziran Cumartesi günü ziyaret etti. Ali Milli’den etkinlik hakkında bilgi alan Kaymakam Narinoğlu, kamp faaliyeti kapsamında izcilere eşlik etti. Ali Milli, yaptığı açıklamada izciliği şöyle tanımladı: “İzcilik bir çadırı paylaşmaktır. İzcilik bir ateşi paylaşmaktır. İzcilik bir yemini, bir türeyi, bir düşünceyi paylaşmaktır. Bir fuların aşkına, gidilmeyen yerlere gitmektir. Bir flamanın altında evini özlemektir. İzcilik, sıcacık evindeyken de ipleri gıcırdayan bir çadırın içinde hafiften üşüyerek uyumayı özlemektir bazen de. Kendinden önce ekibini düşünmek, bir somun ekmeği 12’ye bölmektir. Vatanını sevmektir. Ayağına bulaşan tozdan çamurdan utanmamaktır, gömleğine her yeni arma taktığında bayram .çocuğu gibi hissetmektir. Kampa gitmek için eşiyle tartışmayı göze alıp aile bütçesine yük olabilmektir. Liderine güvenmek ve arkasından 'nereye' demeden gidebilmektir. Odabaşı olup gülümsemek, oymak beyi olunca da mutlu olmaktır. Seni izleyenler yüzünden, hata yapmamayı öğrendiğin bir okuldur izcilik... Her şehirde, bazen her ülkede bir evinin olması, bazen de getirdiği selamla tanımadığın birinin her işini görmektir. İzcilik, ülkesinin geleceğine umut ve güven ile bakmaktır.”

Bu haber 305 defa okundu.    

Kızıklılar Dernek Açtı

kiziklilar-dernek-acti

Kızık Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin açılışı bugün gerçekleştirildi. 17 Mart 2013 Pazar 13:24

Açılışa, Türkiye İl Genel Meclis Üyeleri Derneği Derneği Başkanı Satılmış Gürbüz, MHP Akyurt İlçe Başkanı Hakan Arslan, MHP Akyurt Belediye Başkan Adayı Hakan Türkdağ, MHP İlçe Yöneticileri, MHP Kadın Kolları üyeleri katılım gösterdi. Açılıştan önce ise Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ve Meclis Üyeleri ise Kızık Mahallesi'nde dernek yöneticileri ile biraraya gelerek "hayırlı olsun" temennisinde bulundular. Açılış ile aynı saatte programları olduğu belirtilen Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ise açılışta yer alamadı.
Kızık Mahalle Halkı'nın ve davetlilerin katılımıyla Kızık Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin açılışını gerçekleştiren Türkiye İGM Üyeleri Derneği Başkanı Satılmış Gürbüz, "Bugün Dernek çatısı altında gerçekleştrimiş olduğunuz birlikteliğinizin daim olmasını diliyorum. Dernekçilik zor ve zahmetli bir iştir, emek ister, çaba ister, derneğimizin üyelerin birlikte hareket ederek örnek çalışmalara imza atmasını diliyorum, mahallemize hayırlı olsun" dedi.  "DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR" "Birlikten kuvvet doğar" sözü ile yola çıktıklarını ifade eden Kızık Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cengiz Gürbüz, "Derneğimizin açılışına katılarak bizleri onurlandıran bütün hemşehrilerimize ve dostlarımıza derneğimiz adına teşekkür ediyorum. Ayrıca derneğimize yardımlarını esirgemeyen Sayın Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş'a, MHP Akyurt İlçe Başkanı Hakan Arslan'a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizim kuruluş ve açılış vizyonumuz Kızıklı kardeşlerimizi biraraya getirmek, 'birlikten kuvvet doğar' atasözümüzden yola çıkarak Kızıklı kardeşlerimizi aynı çatı altında toplayabilmek, acıları ve sevinçleri birlikte yaşayabilmektir. Kızık Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak şimdi olmasa da ilerleyen zaman zarfında bütün Kızık Mahallesini bir araya yoplayacağımıza inanıyorum, mahallemize hayırlı uğurlu olsun, Allah bizleri utandırmasın" dedi.
"İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN" Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, ilçedeki sivil toplum örgütlerine her zaman destek vereceklerini belirterek, " Dernek yönetiminin talebi doğrultusunda dernek binasının tadilat işlemlerini belediye olarak gerçekleştirdik. Sivil toplum örgütlerinin sağladığı katkıların bilinciyle hareket ederek, dün olduğu gibi bugün ve yarın da bu tür birlikteliklere desteğimizi sürdüreceğiz. Kızık Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin ilçemize, Kızık Mahallesi'ne hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
MHP Akyurt İlçe Başkanı Hakan Arslan da dernek üyelerini tebrik ederek, MHP İlçe Teşkilatı olarak sosyal ve kültürel etkinliklere, projelere her zaman destek olacaklarını ifade etti.
Derneğin açılışının ardından dernek binasında üye kayıt işlemlerine devam edildi. 

Bu gün yapılan Genel Kurulumuzda Derneğimizin 2 yıllık yeni temsilcileri seçildi büyükkızık köyü Derneği'yle demokrasi sınavını başarıyla geçti üç tane başkan adayı ve ekibiyle yaklaşık 50 kişi derneğimizi yönetmeye talip olduklarını gösterdiler, başkan adaylarını, ekip arkadaşlarını ve şeçilen Emin YAVUZ ve Ekip arkadaşlarını tebrik ederken üç adayla girdiğimiz seçimlerden tek yumruk olarak çıktık. Megakent istanbulda yaşayan tüm hemşehrilerimize ve derneğimize hayırlı uğurlu olsun.
Beğenmekten Vazgeç · · Paylaş

 KIZIK BOYU DERNEKLER BİRLİĞİ

KIZIK PEKMEZCİ KÖYLERİ DERNEĞİ

İLK TANIŞMA TOPLANTISINI YAPTI.

6 Temmuz 2014 Pazar günü
yapılan tanışma toplantısında,
derneğin tanıtımı yapıldı.  
Görüşler ve dilekler gündeme geldi.
İlk Genel Kurulun 20 Temmuz 2014'te 
yapılasına karar verildi.

T.C.TÜRKİYE MİLLİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 9. KURULTAYI
Mihmadlı Yörük Türkmenleri 9. Kurultayı
Türkiye Kızk Boyu (Kızıklar) 9. Kurultayı
Bayındır Boyu (Akkoyunlu) 1.Kurultayı 

Derneklerin, Obaların, Oymakların ve Boyların Kurultayı.

OĞUZLAR OĞUZELİ'NDE BULUŞTU...

"11 Ekim 2015 Pazar 10:00-Karpuzatan-Oğuzeli /GAZİANTEP "
 9.KURULTAY 11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


     T.C. MİLLİ KÜLTÜR DERNEKLERİ 9. KURULTAYI ; Gaziantep ilinin Oğuzeli ilçesinde yapıldı.
      G.Antep Mihmadlı Hacı Ömerler Yörük Türkmenleri Derneği öncülüğünde ve ev sahipliğinde her yıl Gaziantep Şehitkamil İlçesi Karayusuflu köyü Memik Kiya Köy Odası'nda yapılan kurultaya bu sene Oğuzeli Belediyesi ev sahipliği yaptı.10 Ekim 2015 Ct.Osmaniye'de ; Çukurova Yörük Türkmen derneklerinden Cengiz Çetinöz, Bestami Erdem, Yusuf Uzun, Mustafa Karakoyunlu, Mehmet Yıldırım, Bünyamin Cincik ve Ahmet Çetinkaya'nın ev sahipliğinde öğle yemeğinde bir araya gelinerek başlayan kurultay, aynı gün
akşam Gaziantep Oğuzeli'nde devam etti.Geçerken Rışvanlar dernek binası
ziyaret edildi ve başkan Ali Avcı ile Kilis şube başkanı Bilal Akyıldız'ın çayı içildi.

Ev sahibi dernek başkanları ; Nafi Çağlar, Bestami Erdem, Yakup Özbay,
Ali Avcı, Osman Albayram, M.Demir Atmalı,Mehmet Horuz, Feyzullah Bayındırlı ve C.Süleyman Karacan'ın teklifleriyle, Divan Başkanlığına Halil Aydoğdu, başkan yardmcılığına Mustafa Yıldız, katip üyeliklerine de Enver Şahin, Muharrem Ceylan, Mustafa Karakoyunlu ve Esma Ağralı seçildiler.
     
      Dünya Yörük Türkmen Birliği Kuruluşu, Örgütlenme Biçimi ve Basın Yayıın konularının gündemde olduğu 9.kurultayın açılış konuşmasını Gaziantep
dernekleri adına kurultay sorumlusu ve Türkiye Kızık Boyu Dernekler Birliği Genel Başkanı Nafi Çağlar MİHMADLI yaptı.Temsilcileri ağırlayan Oğuzeli belediye Başkanı M.Sait KILIÇ ta bir konuşma yaptı.

    Son yıllarda Karakeçililer Derneği, Karakoyunlular Derneği, Osmaniye Yörük Türkmenler Derneği,Rışvanlar Derneği, Kuvayi Milliye Derneği, Pekmezci Köyleri Derneği ve Oğuzeli Sevdalıları Derneği işbirliği ile gerçekleştirlien kurultaylara, bu sene ev sahibi sıfatıyla Bayındır Akkoyunlu
Derneği de katıldı.
         
    11 Ekim 2015 Pazar günü Oğuzeli  Karpuzatan'da devam eden,
    Mihmadlı/Mahmatlı Oymakları 9. Kurultayı ve  Türkiye Kızık Boyu 9. Kurultayı'na ek olarak Türkiye Bayındır Akkoyunlular da 1.Kurultayları'nı yaptılar.Özellikle Bayındır Akkoyunlular için çok verimli geçen kurultaya,
gelecek yıllarda diğer boyların da katılmalarının sağlanması konuşuldu.

         Türkiye'nin dört bir yanından derneklerin, obaların, oymakların ve
boylarn temsilcilerinin katıldığı 9.kurultaya, Türk Dünyası'ından ; Doğu Türkistan'dan, Bulgaristan'dan, Yunanistan'dan, Kıbrıs'tan, Irak'tan ve Suriye'den de temsilciler katıldılar. Doğu Türkistan'dan Gayretullah Hızırbeg, Bulgaristan'dan Nesrin Sipahi, Yunanistan'dan Esad Ceylan ve Bilal Ceylan, Kıbrıs'tan Adem Abiç, Irak'tan Veysel Şahin, Suriye'den Adnan Süleyman ve Ömer İsa  temsil ettiler.Yurt içinden; İstanbul Sultangazi Belediye Başkan
Yardımcısı Hakan Ceylan, Bilecik Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu ve
Otlukbeli eski  Belediye Başkanı Enver Şahin de katıldılar. Dünya Yörük
Türkmen Fed. genel başkanı Mustafa Kuş, Çukurova Oğuz Boyları Fed.
genel Başkanı Mehmet Demir, Kütahya Ertuğrul Gazi Fed. Genel Başkanı
Nihat Kula da toplantıya katılanlar arasındaydılar.Ayrıca 10'larca dernek,
oba, oymak ve boy temsilcileri oradaydılar.9.Kurultay'ın en ilgi çeken yanlarından birisi ise; Selanik Drama'dan katılan Mahmatlılar'dı.

      Daha önceki yıllardaki çalışmalarıyla Türkiye Kızıkları "boy beyi" olma
yetkisini alan NAFİ ÇAĞLAR KIZIKBEYİ ile birlikte ; T.C.Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı'nda , Bayındır ( Akkoyunlu) 1.Kurultayı'nı toplayarak ve başarılı
bir çalışma yaparak , Türkiye Bayındırları'nın " boy beyi" olma hakkını elde eden Ali ATVUR diğer boylara örnek bir teşkil eden ve töreye uygun olan çalışma ve örgütlenme sergilediler.Diğer boyların da kurultay yapmaları ve boy beylerini seçmeleri önerildi.10.Kurultayın 2015'in
10.ayın 10'unda Saat 10'da yapılması dileğiyle 9.kurultay sona erdi.


  
 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015
Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015
Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep
 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015
Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015
Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep
 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015
Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep
 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep

 Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep Mihmadlı / Mahmatlı 9. Kurultayı / 11 Ekim 2015

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Karpuzatan/Oğuzeli/Gaziantep

Milli Kültür Dernekleri 9.Kurultayı - 10-11 Ekim 2015 Oğuzeli /Gaziantep


HAMDİ ULUŞAN VEFAT ETMİŞTİR

Karabük Kızıklarından ; Birol Uluşan ve Şenol Ululşan'ın babaları,
Üsküdar Ünalan Mahllesi'nin ilk sakini,
Hamdi ULUŞAN ;
26 Kasım 2015 Perşembe günü İstanbul'da vefat etmiştir.
Cenaze namazı 27 Kasım 2015 Cuma günü Ünalan Küba Camii'nde
kılınmış ve Çengelköy Eski Mezarlığı'na defnedilmiştir.
Kendisine Allah'tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.
2006'da İstanbul'dan Karabük 'e iki günlük gezimiz olmuştu.
Rahmetli, yüreği nurlu bir insandı. Çok üzüldük.
Türkiye Kızıkları'na duyurulur.


  Türkiye Kızık Boyu Birleşik Dernekleri
Yönetim Kurulu


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret235835
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Saat
KIZIKLAR

KIZIKLAR

Bir birlik kuralım, adı “Kızıklar” olsun.
Derdimizi anlamayana yazıklar olsun.
Yıllardır bu işe baş koymuşuz,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Senelerce bir köşeye atılmışız.
Sanki bilerek bir kenara itilmişiz.
İçimizden bazıları var ki satılmışız,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Bilmediler bizim kaygılarımızı,
Sömürdüler saf duygularımızı.
Boşa saldılar hep, saygılarımızı,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Ey sömürgeci sen suçlusun !..
Biliyorum, aynı zamanda güçlüsün.
İçimizde, uzantılı, uçlusun,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Üstünüz başınız olsa da yırtık,
Kim kimin üstünü örtük?..
Soyumuz “güçlü” dür silkinin artık,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Ben Oğuz’un Kızık Boyu’ndan Nafi’yim.
Yurdumu, soyumu hep müdafiyim.
Boyumu
çözümlemeye kafiyim,
Bu sevdamı anlamayana yazıklar olsun…

www.nafiztancaglar.com
 

Nafi Çağlar KIZIKBEYİ