KIZIK ; Ciddi, Güçlü , Bilge

NAFİ ÇAĞLAR KIZIKBEYİ

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

KIZIK KÖYLERİ Kütahya

 

 

Kütahya'da

KIZIK KÖYLERİ

 

Kaynak Kitaplar ;

Faruk SÜMER'in "OĞUZLAR" kitabı.

Necdet SEVİNÇ'in "GAZİANTEP'TE TÜRK BOYLARI" kitabı.

Nafi Çağlar HACIÖMERLİ'nin "KIZIK BOYU 1" kitabı.

 

 devam edecek...

 KÜTAHYA KIZIK KÖYLERİ

ÇAVDARHİSAR KIZIK KÖYÜ

 KIZIK  Köyü Kızık köyünün kuruluş tarihi Kızık boyu nereden geldiler Kızık köyü : Kökleri Hoca Ahmet Yesevi'ye dayanır. Kızık köyünün ataları Orta Asya bölgesinde Hazar'ın doğusunda yaşamakta idiler. Kızık köyünün ismi köy halkının soyundan gelmektedir. Kızık'lar Bozok boyuna mensupturlar.Yıldızhan boyun  lideridir. Çevre köylerle aynı tarihlerde yerleşmişlerdir.(ms 1260) tabi Kızıkların esas mensubiyetleri Oğuz 'dur. Akraba çevre  obalar  (Kara keçili) gibi  Keçi ve diğer hayvanlar geçim kaynağı olmuştur. halen az tarım daha çok hayvancılık yapılır durumdadır.Çavdarhisar ilçesinin ikinci büyük köyüdür.  190 hane  de 411 kişi yaşamaktadır.Koca Dağ (Rk 1803 mt) eteğinde kurulu köyün rakımı  1124 mt dir.. Faal durumda İlköğretim okulu vardır.Ağarı çayı kıyısına kuruludur. Su kaynakları çoktur. Geçmişinden kopmayan bin senelik düğün kültürünü muhafaza eden Kızık örnek bir yerdir.

Kızık'ta Köy düğünü konulu filmi You Tube den erişebilirsiniz
Kızık
Dağlalasi-Anemon

Koca dağ, Kızık dağı. Ağarı çayına kaynaklık eden Sulu tarım için su depolayan doğal baraj.

Koca dağ Gürgenli deresi mevkisinede zengin ormanlık alanlara 2.4 km yakınlıktadır.Kızık köyünde Antik sayılması gereken bir mağara vardır.Aizanoi şehir devletinin de kullandığı bu mağaraya henüz girmek mümkün olmamıştır.Alman Arkeoloji uzmanları bile mağara ile ilgilenmişler.Alman uzmanlar 1926 yıllarında Aizanoi'de kazı çalışması yapmışlardır.Bu sırada bazı uzmanlar at arabası ile Kızık köyüne gelmişler ve Koca dağ yamacında bulunan mağarayı sormuşlar.Çit ustaları - saman taşıma aracı yapımı için fındık ağacı sürgünlerini kesmek için dağın yamaçlarını iyi bilen kişilerle -kara keçi çobanlarının yardımı ile mağara bulunmuş ancak içeriye giremedikleri  ifade ediliyor olsa da kesin bir bilgi yoktur.Esasen Ecnebilerin bölgeye ilgisi 1824 yıllarında başlamıştır.Kızık köyü araştırılması gereken önemli bir yer. Kızık köyüne komşu ve geçmişte akraba obalar olan Abaş ve Düşecek köyleri de Kızık obası özellikleri bulunan köylerdir.Bu köylerimiz Çavdarhisar hinterlant  alanında olsa da Emet ilçesine bağlıdır. Bu akraba köylerimizde düğün-bayram geleneği benzerlik taşır.Kara keçi ve hayvancılık esas geçim kaynağıdır. Kızık köyüne ait ilk vesikaya dayalı bilgiler 1844 yıllarından başlamaktadır. Kızık köyü geçimini tarım.hayvancılık ve orman ürünlerinden sağlayan bir yer 1844 yılı verilerine göre  Kızık'ta 38 hane kayıtlı. bunlarda 24 hane toprak sahibi.14 ailenin tarlası-toprağı yok. Halkın %70 i tarım,% 6 ticaret,%18 i  ırgat. Hayvan varlıkları ise: Koşum hayv,  47 ad,B.baş 126 ad k..baş 50 ad olarak gözükmekte ise de doğruluğu tartışılır.Kızık köyünün ortalama Aile başına vergiye esas geliri   586 kuruş,Vergiden sonraki net gelir toplamı aile başına 432 kuruş .

Yoksul bir durumda olduğu anlaşılıyor. Son yıllarda göç veren kızık köyü ,2012 yılı itibariyle 130 hane,370 kadar nüfusa inmiş durumdadır. Kızık 1990 lı yıllarda 700-800 nüfusa ulaşmış ,büyük bir idi.

Kızık MAĞARASI--Antik çağda Aizanoililer bu mağarayı kullanmış ! lar. *******************************************************************************

Kaynak ; Çavdarhisar Sitesi Blog

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret235840
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Hava Durumu
Saat
KIZIKLAR

KIZIKLAR

Bir birlik kuralım, adı “Kızıklar” olsun.
Derdimizi anlamayana yazıklar olsun.
Yıllardır bu işe baş koymuşuz,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Senelerce bir köşeye atılmışız.
Sanki bilerek bir kenara itilmişiz.
İçimizden bazıları var ki satılmışız,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Bilmediler bizim kaygılarımızı,
Sömürdüler saf duygularımızı.
Boşa saldılar hep, saygılarımızı,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Ey sömürgeci sen suçlusun !..
Biliyorum, aynı zamanda güçlüsün.
İçimizde, uzantılı, uçlusun,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Üstünüz başınız olsa da yırtık,
Kim kimin üstünü örtük?..
Soyumuz “güçlü” dür silkinin artık,
Sevdamızı anlamayana yazıklar olsun…

Ben Oğuz’un Kızık Boyu’ndan Nafi’yim.
Yurdumu, soyumu hep müdafiyim.
Boyumu
çözümlemeye kafiyim,
Bu sevdamı anlamayana yazıklar olsun…

www.nafiztancaglar.com
 

Nafi Çağlar KIZIKBEYİ